Dolphin Emulator - en to tr translation catalogue (1361 entries)

en: %n address(es) could not be accessed in emulated memory.
tr: %n adres öykünen bellekte erişilemedi.

en: %n address(es) remain.
tr: %n adres kaldı.

en: %n address(es) were removed.
tr: %n adres kaldırıldı.

en: Do you want to delete the %n selected save file(s)?
tr: %n seçili kayıt dosyasını silmek istiyor musun?

en: Exported %n save(s)
tr: %n kayıt dışa aktarıldı

en: Failed to export %n out of %1 save file(s).
tr: %1 kayıt dosyasından %n tanesi dışa aktarılamadı.

en: 
    
    Because GameCube disc images contain little verification data, there may be problems that Dolphin is unable to detect.
tr: 
    
    GameCube disk kalıpları çok az doğrulama verisi içerdiğinden, Dolphin'in tespit edemediği sorunlar olabilir.

en: 
    
    Because this title is not for retail Wii consoles, Dolphin cannot ensure that it hasn't been tampered with, even if signatures appear valid.
tr: 
    
    Bu yazılım perakende Wii konsolları için olmadığından, Dolphin, imzalar geçerli görünse bile kurcalanmadığından emin olamaz.

en:  (Disc %1)
tr:  (Disk %1)

en: ! Not
tr: ! Değil

en: "{0}" is an invalid GCM/ISO file, or is not a GC/Wii ISO.
tr: "{0}" geçersiz bir GCM/ISO dosyası, ya da herhangi bir GC/Wii ISO dosyası değil.

en: $ User Variable
tr: $ Kullanıcı Değişkeni

en: %1
    wants to join your party.
tr: %1
    partine katılmak istiyor.

en: %1 (Copy)
tr: %1 (Kopyala)

en: %1 (Disc %2, Revision %3)
tr: %1 (Disk %2, Revizyon %3)

en: %1 (Revision %3)
tr: %1 (Revizyon %3)

en: %1 (Stock)
tr: %1 (Standart)

en: %1 (recommended)
tr: %1 (önerilen)

en: %1 (slow)
tr: %1 (yavaş)

en: %1 FIFO bytes
    %2 memory bytes
    %3 frames
tr: %1 FIFO baytları
    %2 bellek baytları
    %3 kareler

en: %1 Graphics Configuration
tr: %1 Grafik Yapılandırması

en: %1 doesn't support this feature on your system.
tr: %1, sisteminde bu özellik desteklemiyor.

en: %1 doesn't support this feature.
tr: %1 bu özelliği desteklemiyor.

en: %1 frame(s)
    %2 object(s)
    Current Frame: %3
tr: %1 kare
    %2 nesne
    Mevcut Kare: %3

en: %1 has joined
tr: %1 katıldı

en: %1 has left
tr: %1 ayrıldı

en: %1 has unlocked %2/%3 achievements worth %4/%5 points
tr: %1 %4/%5 puan değerinde %2/%3 başarıyı açtı

en: %1 is not a valid ROM
tr: %1 geçerli bir ROM değil

en: %1 is now golfing
tr: Oynama sırası %1'de

en: %1 is playing %2
tr: %1 %2 oynuyor

en: %1 memory ranges
tr: %1 bellek aralığı

en: %1 points
tr: %1 puan

en: %1 session found
tr: %1 oturum bulundu

en: %1 sessions found
tr: %1 oturum bulundu

en: %1% (Normal Speed)
tr: %1% (Normal Hız)

en: %1's value is changed
tr: %1'in değeri değiştirildi

en: %1's value is hit
tr: %1'nin değeri tetiklendi

en: %1's value is used
tr: %1'in değeri kullanıldı

en: %1x Native (%2x%3)
tr: %1x Yerel (%2x%3)

en: %1x Native (%2x%3) for %4
tr: %1x Yerel (%2x%3) %4 için

en: & And
tr: & Ve

en: &About
tr: &Hakkında

en: &Add Memory Breakpoint
tr: &Bellek Kesme Noktası Ekle

en: &Add New Code...
tr: &Yeni Kod Ekle...

en: &Add...
tr: &Ekle...

en: &Assembler
tr: &Birleştirici

en: &Audio Settings
tr: &Ses Ayarları

en: &Auto Update:
tr: &Otomatik Güncelle:

en: &Borderless Window
tr: &Çerçevesiz pencere

en: &Breakpoints
tr: &Kesme Noktaları

en: &Bug Tracker
tr: &Hata İzleyici

en: &Cancel
tr: &İptal

en: &Cheats Manager
tr: &Hile Yöneticisi

en: &Check for Updates...
tr: &Güncellemeleri Denetle...

en: &Clear Symbols
tr: &Sembolleri Temizle

en: &Clone...
tr: &Çoğalt...

en: &Code
tr: &Kod

en: &Connected
tr: &Bağlandı

en: &Controller Settings
tr: &Denetleyici Ayarları

en: &Create...
tr: &Oluştur...

en: &Delete
tr: &Sil

en: &Delete Watch
tr: &Gözlemciyi Kaldır

en: &Delete Watches
tr: &Gözlemcileri Kaldır

en: &Edit Code...
tr: &Kodu Düzenle...

en: &Edit...
tr: &Düzenle...

en: &Eject Disc
tr: &Diski Çıkar

en: &Emulation
tr: &Emülasyon

en: &Export
tr: &Dışarı Aktar

en: &Export Save Game...
tr: &Oyun Kaydını Dışa Aktar...

en: &Export State...
tr: &Durumu Dışa Aktar...

en: &Export as .gci...
tr: &.gci Olarak Dışarı Aktar...

en: &File
tr: &Dosya

en: &Font...
tr: &Yazı Tipi...

en: &Frame Advance
tr: &Kare İlerletme

en: &Free Look Settings
tr: &Serbest Bakış Ayarları

en: &Generate Symbols From
tr: &Sembolleri Şuradan Getir

en: &GitHub Repository
tr: &GitHub Repo'su

en: &Graphics Settings
tr: &Grafik Ayarları

en: &Help
tr: &Yardım

en: &Hotkey Settings
tr: &Kısayol Ayarları

en: &Import
tr: &İçe Aktar

en: &Import Save Game...
tr: &İçeri oyun kaydı aktar

en: &Import State...
tr: &Durumu İçe Aktar...

en: &Import...
tr: &İçeri aktar

en: &Interframe Blending
tr: &Karelerarası Harmanlama

en: &Language:
tr: &Dil:

en: &Load State
tr: Durumu &Yükle

en: &Load Symbol Map
tr: &Sembol Haritasını Yükle

en: &Load file to current address
tr: &Mevcut adrese dosya yükle

en: &Lock Watches
tr: &Gözlemcileri Kilitle

en: &Lock Widgets In Place
tr: &Gereçleri Yerinde Kilitle

en: &Memory
tr: &Hafıza

en: &Movie
tr: &Film

en: &Mute
tr: &Sustur

en: &Network
tr: &Ağ

en: &No
tr: &Hayır

en: &Open...
tr: &Aç...

en: &Options
tr: &Seçenekler

en: &Patch HLE Functions
tr: &HLE Fonksiyonlarını Yamala

en: &Pause
tr: &Duraklat

en: &Play
tr: &Oynat

en: &Properties
tr: &Özellikler

en: &Read-Only Mode
tr: &Salt-Okunur Mod

en: &Refresh List
tr: &Listeyi Yenile

en: &Registers
tr: &Kayıtlar

en: &Remove
tr: &Kaldır

en: &Remove Code
tr: &Kodu Sil

en: &Reset
tr: &Sıfırla

en: &Resource Pack Manager
tr: &Kaynak Paketi Yöneticisi

en: &Save Symbol Map
tr: &Sembol Haritasını Kaydet

en: &Scan e-Reader Card(s)...
tr: &e-Okuyucu Kart(lar)ı Tara...

en: &Speed Limit:
tr: &Hız Limiti:

en: &Stop
tr: &Durdur

en: &Theme:
tr: &Tema:

en: &Threads
tr: &İş parçacıkları

en: &Tools
tr: &Araçlar

en: &Unload ROM
tr: &ROM'u Boşalt

en: &Unlock Watches
tr: &Gözlemcilerin Kilidini Aç

en: &View
tr: &Görünüm

en: &Watch
tr: &İzle

en: &Yes
tr: &Evet

en: '%1' not found, no symbol names generated
tr: '%1' bulunamadı, sembol adları oluşturulmadı

en: '%1' not found, scanning for common functions instead
tr: '%1' bulunamadı, yerine yaygın fonksiyonlar taranıyor

en: (Dark)
tr: (Koyu)

en: (Light)
tr: (Açık)

en: (System)
tr: (Sistem)

en: (off)
tr: (kapalı)

en: * Multiply
tr: * Çarp

en: + Add
tr: + Ekle

en: , Comma
tr: , Virgül

en: - Subtract
tr: - Çıkar

en: --Unknown--
tr: --Bilinmeyen--

en: / Divide
tr: / Böl

en: 128 Mbit (2043 blocks)
tr: 128 Mbit (2043 blok)

en: 16 Bytes
tr: 16 Bayt

en: 16 Mbit (251 blocks)
tr: 16 Mbit (251 blok)

en: 16-bit Signed Integer
tr: 16-bit İmzalı Tamsayı

en: 16-bit Unsigned Integer
tr: 16-bit İmzasız Tamsayı

en: 16x Anisotropic
tr: 16x Eşyönsüz

en: 2x Anisotropic
tr: 2x Eşyönsüz

en: 32 Mbit (507 blocks)
tr: 32 Mbit (507 blok)

en: 32-bit Float
tr: 32-bit Ondalıklı

en: 32-bit Signed Integer
tr: 32-bit İmzalı Tamsayı

en: 32-bit Unsigned Integer
tr: 32-bit İmzasız Tamsayı

en: 3D Depth
tr: 3D Derinlik

en: 4 Bytes
tr: 4 Bayt

en: 4 Mbit (59 blocks)
tr: 4 Mbit (59 blok)

en: 4x Anisotropic
tr: 4x Eşyönsüz

en: 64 Mbit (1019 blocks)
tr: 64 Mbit (1019 blok)

en: 64-bit Float
tr: 64-bit Ondalıklı

en: 64-bit Signed Integer
tr: 64-bit İmzalı Tamsayı

en: 64-bit Unsigned Integer
tr: 64-bit İmzasız Tamsayı

en: 8 Bytes
tr: 8 Bayt

en: 8 Mbit (123 blocks)
tr: 8 Mbit (123 blok)

en: 8-bit Signed Integer
tr: 8-bit İmzalı Tamsayı

en: 8-bit Unsigned Integer
tr: 8-bit İmzasız Tamsayı

en: 8x Anisotropic
tr: 8x Eşyönsüz

en: < Less-than
tr: < Daha az

en: <dolphin_emphasis>Disabled in Hardcore Mode.</dolphin_emphasis>
tr: <dolphin_emphasis>Zorlayıcı Modunda Devre Dışı Bırakıldı.</dolphin_emphasis>

en: <dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: <dolphin_emphasis>Emin değilseniz, bunu işaretlemeyin.</dolphin_emphasis>

en: <font color='#ff0000'>AutoStepping timed out. Current instruction is irrelevant.
tr: <font color='#ff0000'>AutoStepping zaman aşımına uğradı. Mevcut talimat ilgisiz.

en: <h2>A new version of Dolphin is available!</h2>Dolphin %1 is available for download. You are running %2.<br> Would you like to update?<br><h4>Release Notes:</h4>
tr: <h2>Yeni bir Dolphin sürümü mevcut!</h2>Dolphin %1 indirmeye açık. Şu anda %2 sürümü bulunuyor.<br>Yükseltmek ister misin?<br><h4>Bu güncelemeyle birlikte gelen yenilikler:</h4>

en: <span style="color: red; font-weight: bold">Error</span> on line %1 col %2
tr: Satır %1 sütun %2'de <span style="color: red; font-weight: bold">hata</span>

en: <span style="color:#ffcc00">Warning</span> invalid base address, defaulting to 0
tr: <span style="color:#ffcc00">Uyarı</span> geçersiz taban adres, varsayılan olarak 0'a ayarlandı

en: > Greater-than
tr: > -dan/-den büyük

en: A NetPlay Session is already in progress!
tr: Bir NetPlay Oturumu halihazırda devam ediyor!

en: A different version of this title is already installed on the NAND.
    
    Installed version: {0}
    WAD version: {1}
    
    Installing this WAD will replace it irreversibly. Continue?
tr: Bu başlığın farklı bir sürümü NAND'de zaten yüklü.
    
    Yüklü sürüm: {0}
    WAD sürümü: {1}
    
    Bu WAD yüklendiğinde geri dönüşü olmayacak şekilde yüklü sürümü değiştirecektir. Devam edilsin mi?

en: A disc is already about to be inserted.
tr: Zaten bir disk takılmak üzere.

en: A group of features to make the colors more accurate, matching the color space Wii and GC games were meant for.
tr: Wii ve GC oyunlarının amaçlandığı renk alanıyla eşleşen, renkleri daha doğru hale getiren bir grup özellik.

en: A save state cannot be loaded without specifying a game to launch.
tr: Başlatılacak oyun belirtilmeden 'kaydetme durumu' yüklenemez.

en: A shutdown is already in progress. Unsaved data may be lost if you stop the current emulation before it completes. Force stop?
tr: Kapanma işlemi sürüyor. Eğer mevcut öykünmeyi, kapanma işlemi tamamlanmadan durdurursan, kaydedilmemiş bazı veriler kaybolabilir. Durdurulsun mu?

en: A supported Bluetooth device could not be found.
    You must manually connect your Wii Remote.
tr: Desteklenen bir Bluetooth cihazı bulunamadı.
    Wii Remote'unu manuel olarak bağlaman gerekiyor.

en: A sync can only be triggered when a Wii game is running.
tr: Senkronizasyon, ancak bir Wii oyunu çalışırken yapılabilir.

en: ALERT:
    
    All players must use the same Dolphin version.
    If enabled, SD cards must be identical between players.
    If DSP LLE is used, DSP ROMs must be identical between players.
    If a game is hanging on boot, it may not support Dual Core Netplay. Disable Dual Core.
    If connecting directly, the host must have the chosen UDP port open/forwarded!
    
    Wii Remote support in netplay is experimental and may not work correctly.
    Use at your own risk.
tr: UYARI:
    
    Tüm oyuncular aynı Dolphin sürümünü kullanmalıdır.
    SD kartlar etkinleştirilirse, oyuncular arasında aynı olması gerekir.
    DSP LLE kullanılıyorsa DSP ROM'lar oyuncular arasında aynı olmalıdır.
    Bir oyun açılışta takılı kalıyorsa Çift Çekirdekli Netplay'i desteklemiyor olabilir. Çift Çekirdeği devre dışı bırak.
    Doğrudan bağlanıyorsan, ana bilgisayarın seçilen UDP bağlantı noktasını açık/yönlendirilmiş olması gerekir!
    
    Netplay'deki Wii Remote desteği deneyseldir ve düzgün çalışmayabilir.
    Kullanım riski sana ait.

en: AR Code
tr: AR Kodu

en: AR Codes
tr: AR Kodları

en: Abort
tr: Durdur

en: About Dolphin
tr: Dolphin Hakkında

en: Accelerometer
tr: İvmeölçer

en: Accelerometer Influence
tr: İvmeölçer Etkisi

en: Accuracy:
tr: Doğruluk:

en: Achievement Settings
tr: Başarı Ayarları

en: Achievements
tr: Başarılar

en: Action
tr: Eylem

en: Action Replay Code Decryption Error:
    Parity Check Failed
    
    Culprit Code:
    {0}
tr: Action Replay Kod Deşifre Hatası:
    Parite Kontrolü Başarısız
    
    Suçlu Kod:
    {0}

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Add Code ({2})
tr: Action Replay Hatası: Geçersiz boyut ({0:08x} : adres = {1:08x}) Kod Ekle'de ({2})

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Fill and Slide ({2})
tr: Action Replay Hatası: Geçersiz boyut ({0:08x} : adres = {1:08x}) Doldur ve Kaydır'da ({2})

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Ram Write And Fill ({2})
tr: Action Replay Hatası: Geçersiz boyut ({0:08x} : adres = {1:08x}) Bellek Yaz ve Doldur'da ({2})

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Write To Pointer ({2})
tr: Action Replay Hatası: Geçersiz boyut ({0:08x} : adres = {1:08x}) İşaretçiye Yaz'da ({2})

en: Action Replay Error: Invalid value ({0:08x}) in Memory Copy ({1})
tr: Action Replay Hatası: Geçersiz değer ({0:08x}) Bellek Kopyala'da ({1})

en: Action Replay Error: Master Code and Write To CCXXXXXX not implemented ({0})
    Master codes are not needed. Do not use master codes.
tr: Action Replay Hatası: Ana Kod ve Yazma Adresi CCXXXXXX uygulanmadı ({0})
    Ana kodlara gerek yok. Ana kodları kullanmayın.

en: Action Replay Error: invalid AR code line: {0}
tr: Action Replay Hatası: geçersiz AR kod satırı: {0}

en: Action Replay: Conditional Code: Invalid Size {0:08x} ({1})
tr: Action Replay: Koşullu Kod: Hatalı Boyut {0:08x} ({1})

en: Action Replay: Invalid Normal Code Type {0:08x} ({1})
tr: Action Replay: Geçersiz Normal Kod Türü {0:08x} ({1})

en: Action Replay: Normal Code 0: Invalid Subtype {0:08x} ({1})
tr: Action Replay: Normal Kod 0: Geçersiz Alt Tür {0:08x} ({1})

en: Action Replay: Normal Code {0}: Invalid subtype {1:08x} ({2})
tr: Action Replay: Normal Kod {0}: Geçersiz alt tür {1:08x} ({2})

en: Activate NetPlay Chat
tr: NetPlay Sohbeti Etkinleştir

en: Active
tr: Aktif

en: Active Infinity Figures:
tr: Etkin Infinity Figürleri:

en: Active thread queue
tr: Etkin iş parçacığı sırası

en: Active threads
tr: Etkin iş parçacıkları

en: Adapter
tr: GPU

en: Adapter Detected
tr: GPU Algılandı

en: Adapter:
tr: GPU:

en: Add
tr: Ekle

en: Add &breakpoint
tr: &Breakpoint ekle

en: Add New DSU Server
tr: Yeni DSU Sunucusu Ekle

en: Add New USB Device
tr: Yeni USB Aygıtı Ekle

en: Add Shortcut to Desktop
tr: Masaüstüne kısayol oluştur

en: Add a Breakpoint
tr: Breakpoint Ekle

en: Add a Memory Breakpoint
tr: Breakpoint Ekle

en: Add memory &breakpoint
tr: Bellek &breakpoint'i ekle

en: Add memory breakpoint
tr: Bellek breakpoint'i ekle

en: Add to &watch
tr: &Gözlemci'ye ekle

en: Add to watch
tr: Gözlemci'ye ekle

en: Add...
tr: Ekle...

en: Address
tr: Adres

en: Address Space
tr: Adres Alanı

en: Address space by CPU state
tr: CPU durumuna göre adres alanı

en: Address:
tr: Adres:

en: Adjusts target radius of simulated stick gate.
tr: Simüle edilen stick gate'in hedeflenen yarıçapını ayarlar.

en: Adjusts the accuracy at which the GPU receives texture updates from RAM.<br><br>The "Safe" setting eliminates the likelihood of the GPU missing texture updates from RAM. Lower accuracies cause in-game text to appear garbled in certain games.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select the rightmost value.</dolphin_emphasis>
tr: GPU'nun RAM'den doku güncellemelerini alma doğruluğunu ayarlar.<br><br>"Güvenli" ayarı GPU'nun RAM'den doku güncellemelerini kaçırma olasılığını ortadan kaldırır. Düşük doğruluklar bazı oyunlarda oyun içi metnin bozuk görünmesine neden olur.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilsen, en sağdaki değeri seçin.

en: Adjusts the amount of RAM in the emulated console.
    
    WARNING: Enabling this will completely break many games. Only a small number of games can benefit from this.
tr: Öykünülen konsoldaki RAM miktarını ayarlar.
    
    UYARI: Bunu etkinleştirmek birçok oyunu tamamen bozacaktır. Sadece az sayıda oyun bundan faydalanabilir.

en: Adjusts the emulated CPU's clock rate.
    
    Higher values may make variable-framerate games run at a higher framerate, at the expense of performance. Lower values may activate a game's internal frameskip, potentially improving performance.
    
    WARNING: Changing this from the default (100%) can and will break games and cause glitches. Do so at your own risk. Please do not report bugs that occur with a non-default clock.
tr: Öykünülen CPU'nun saat hızını ayarlar.
    
    Daha yüksek değerler, değişken kare hızına sahip oyunların performans pahasına daha yüksek kare hızında çalışmasını sağlayabilir. Düşük değerler oyunun dahili kare atlamasını etkinleştirerek performansı artırabilir.
    
    UYARI: Bunu varsayılandan (%100) değiştirmek oyunları bozabilir ve 'glitch'lere neden olabilir. Bunu kendi sorumluluğunuzda yapın. Lütfen varsayılan olmayan bir saat hızıyla oluşan hataları bildirmeyin.

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Africa
tr: Afrika

en: Air
tr: Hava

en: Aligned to data type length
tr: Veri türü uzunluğuna hizalanmış

en: All
tr: Hepsi

en: All Assembly files
tr: Tüm Assembly dosyaları

en: All Double
tr: Tüm Double

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: All Files (*)
tr: Tüm Dosyalar (*)

en: All Float
tr: Tüm Float

en: All GC/Wii files
tr: Tüm GC/Wii dosyaları

en: All Hexadecimal
tr: Tüm Onaltılık

en: All Save States (*.sav *.s##);; All Files (*)
tr: Tüm Kayıt Durumları (*.sav *.s##);; Tüm Dosyalar (*)

en: All Signed Integer
tr: Tüm İmzalı Tamsayı

en: All Unsigned Integer
tr: Tüm İmzasız Tamsayı

en: All files (*)
tr: Tüm Dosyalar (*)

en: All players' codes synchronized.
tr: Tüm oyuncuların kodları senkronize edildi.

en: All players' saves synchronized.
tr: Tüm oyuncuların kayıtları senkronize edildi.

en: Allow Mismatched Region Settings
tr: Uyumsuz Bölge Ayarlarına İzin Ver

en: Allow Usage Statistics Reporting
tr: Kullanım İstatistikleri Raporlamasına İzin Ver

en: Allow Writes to SD Card
tr: SD Karta Yazmaya İzin Ver

en: Allows manipulation of the in-game camera.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: Oyun içi kameranın manipülasyonuna izin verir.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilseniz, bunu işaretlemeyin.</dolphin_emphasis>

en: Alternate Input Sources
tr: Alternatif Giriş Kaynakları

en: Always
tr: Her zaman

en: Always Connected
tr: Her zaman bağlı

en: Always on &Top
tr: Her Zaman &Üstte

en: An inserted disc was expected but not found.
tr: Takılı bir disk bekleniyordu ancak bulunamadı.

en: Anaglyph
tr: Anaglif

en: Analyze
tr: Analiz et

en: Angle
tr: Açı

en: Angular velocity to ignore and remap.
tr: Yok sayılacak ve yeniden eşlenecek açısal hız.

en: Anti-Aliasing
tr: Kenar Yumuşatma

en: Anti-Aliasing:
tr: Kenar Yumuşatma:

en: Any Region
tr: Herhangi Bir Bölge

en: Append to &Existing Signature File...
tr: &Mevcut İmza Dosyasına Ekle...

en: Appl&y Signature File...
tr: İmza Dosyasını &Uygula...

en: Applies a post-processing effect after rendering a frame.<br><br /><dolphin_emphasis>If unsure, select (off).</dolphin_emphasis>
tr: Bir kareyi oluşturduktan sonra bir işlem sonrası efekti uygular.<br><br /><dolphin_emphasis>Emin değilseniz, (kapalı) seçeneğini seçin.</dolphin_emphasis>

en: Apploader Date:
tr: Apploader Tarihi:

en: Apply
tr: Uygula

en: Arbitrary Mipmap Detection
tr: Rastgele Mipmap Algılama

en: Are you sure that you want to delete '%1'?
tr: '%1'i silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this file?
tr: Bu dosyayı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this pack?
tr: Bu paketi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to quit NetPlay?
tr: NetPlay'den çıkmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Area Sampling
tr: Alan Örnekleme

en: Aspect Ratio
tr: En-Boy Oranı

en: Aspect Ratio:
tr: En-Boy Oranı:

en: Assemble
tr: Birleştir

en: Assembler
tr: Birleştirici

en: Assembly File
tr: Assembly Dosyası

en: Assign Controller Ports
tr: Denetleyici Bağlantı Noktalarını Ata

en: Assign Controllers
tr: Denetleyici Ata

en: At least two of the selected save files have the same internal filename.
tr: Seçilen kayıt dosyalarının en az ikisi aynı iç dosya adına sahip.

en: Attach MotionPlus
tr: MotionPlus'u Tak

en: Audio
tr: Ses

en: Audio Backend:
tr: Ses Arka Ucu:

en: Audio Stretching Settings
tr: Ses Esnetme Ayarları

en: Australia
tr: Avustralya

en: Author
tr: Yazar

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Auto
tr: Otomatik

en: Auto (Multiple of 640x528)
tr: Otomatik (640x528'in katları)

en: Auto Update Settings
tr: Otomatik Güncelleme Ayarları

en: Auto internal resolution is not allowed in strict sync mode, as it depends on window size.
    
    Please select a specific internal resolution.
tr: Otomatik dahili çözünürlüğe, pencere boyutuna bağlı olduğu için sıkı senkronizasyon modunda izin verilmez.
    
    Lütfen belirli bir dahili çözünürlük seçin.

en: Auto-Adjust Window Size
tr: Pencere Boyutunu Otomatik Ayarla

en: Auto-Hide
tr: Otomatik Gizle

en: Auto-detect RSO modules?
tr: RSO modüllerini otomatik olarak algıla?

en: Automatically Sync with Folder
tr: Otomatik Olarak Klasörle Senkronize Et

en: Automatically adjusts the window size to the internal resolution.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: Otomatik olarak pencere boyutunu dahili çözünürlüğe ayarlar.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilseniz, bunu işaretlemeyin.</dolphin_emphasis>

en: Automatically update Current Values
tr: Otomatik olarak geçerli değerleri güncelleştirin

en: BAT incorrect. Dolphin will now exit
tr: BAT Yanlış. Dolphin şimdi kapatılacak

en: BBA MAC address {0} invalid for XLink Kai. A valid Nintendo GameCube MAC address must be used. Generate a new MAC address starting with 00:09:bf or 00:17:ab.
tr: BBA MAC adresi {0} XLink Kai için geçersiz. Geçerli bir Nintendo GameCube MAC adresi kullanılmalıdır. 00:09:bf veya 00:17:ab ile başlayan yeni bir MAC adresi oluşturun.

en: BP register
tr: BP kaydı

en: Back Chain
tr: Arka Zincir

en: Backend
tr: Arka uç

en: Backend Multithreading
tr: Arka Uç Çoklu İş Parçacığı

en: Backend Settings
tr: Arka Uç Ayarları

en: Backend:
tr: Arka Uç:

en: Background Input
tr: Arka Plan Girdisi

en: Backward
tr: Geri

en: Bad Value Given
tr: Kötü Değer Sağlandı

en: Bad address provided.
tr: Kötü adres sağlandı.

en: Bad dump
tr: Kötü döküm

en: Bad offset provided.
tr: Kötü ofset sağlandı.

en: Bad value provided.
tr: Kötü değer sağlandı.

en: Banner
tr: Afiş

en: Banner Details
tr: Afiş Ayrıntıları

en: Banner:
tr: Afiş:

en: Bar
tr: Çubuk

en: Base Address
tr: Baz Adres

en: Base priority
tr: Baz önceliği

en: Basic
tr: Temel

en: Basic Settings
tr: Temel Ayarlar

en: Batch mode cannot be used without specifying a game to launch.
tr: Oyun belirtilmeden yığın işlem modu kullanılamaz.

en: Battery
tr: Batarya

en: BetterJoy, DS4Windows, etc
tr: BetterJoy, DS4Windows, vb.

en: Bicubic: B-Spline
tr: Bikübik: B-Spline

en: Bicubic: Catmull-Rom
tr: Bikübik: Catmull-Rom

en: Bicubic: Mitchell-Netravali
tr: Bikübik: Mitchell-Netravali

en: Bilinear
tr: Bilineer

en: Binary SSL (read)
tr: Binary SSL (oku)

en: Binary SSL (write)
tr: Binary SSL (yaz)

en: Bitrate (kbps):
tr: Bit hızı (kbps):

en: Block Size
tr: Blok Boyutu

en: Block Size:
tr: Blok Boyutu:

en: Blocking
tr: Bloklama

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Blue
tr: Mavi

en: Blue Left
tr: Mavi Sol

en: Blue Right
tr: Mavi Sağ

en: Bluetooth passthrough mode is enabled, but Dolphin was built without libusb. Passthrough mode cannot be used.
tr: Bluetooth geçiş modu etkin, ancak Dolphin libusb olmadan derlendi. Geçiş modu kullanılamaz.

en: Boot to Pause
tr: Önyüklendiğinde Duraklat

en: BootMii NAND backup file (*.bin);;All Files (*)
tr: BootMii NAND yedekleme dosyası (*.bin);;Tüm Dosyalar (*)

en: BootMii keys file (*.bin);;All Files (*)
tr: BootMii anahtarları dosyası (*.bin);;Tüm Dosyalar (*)

en: Borderless Fullscreen
tr: Çerçevesiz Tam Ekran

en: Bottom
tr: Alt

en: Branch: %1
tr: Branş: %1

en: Branches
tr: Branşlar

en: Break
tr: Kır

en: Breakpoint encountered! Step out aborted.
tr: Breakpoint ile karşılaşıldı! Adım dışına çıkma iptal edildi.

en: Breakpoints
tr: Breakpoint'ler

en: Broadband Adapter (HLE)
tr: Genişbant Adaptörü (HLE)

en: Broadband Adapter (TAP)
tr: Genişbant Adaptörü (TAP)

en: Broadband Adapter (XLink Kai)
tr: Genişbant Adaptörü (XLink Kai)

en: Broadband Adapter (tapserver)
tr: Genişbant Adaptörü (tapserver)

en: Broadband Adapter DNS setting
tr: Genişbant Adaptörü DNS ayarı

en: Broadband Adapter Error
tr: Genişbant Adaptör Hatası

en: Broadband Adapter MAC Address
tr: Genişbant Adaptör MAC Adresi

en: Browse &NetPlay Sessions....
tr: &NetPlay Oturumlarına Göz Atın...

en: Buffer Size:
tr: Arabellek Boyutu:

en: Buffer size changed to %1
tr: Arabellek boyutu %1 olarak değiştirildi.

en: Buffer:
tr: Arabellek:

en: Buggy GPU driver detected.
    Please either install the closed-source GPU driver or update your Mesa 3D version.
tr: Hatalı GPU sürücüsü tespit edildi.
    Lütfen kapalı kaynaklı GPU sürücüsünü yükleyin veya Mesa 3D sürümünüzü güncelleyin.

en: Button
tr: Düğme

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: By: %1
tr: %1

en: C Stick
tr: C Çubuğu

en: C&reate Signature File...
tr: &İmzalı Dosya Oluştur...

en: CP register
tr: CP kaydı

en: CPU Emulation Engine:
tr: CPU Öykünme Motoru

en: CPU Options
tr: CPU Seçenekleri

en: Cached Interpreter (slower)
tr: Önbellekli Yorumlayıcı (yavaş)

en: Caches custom textures to system RAM on startup.<br><br>This can require exponentially more RAM but fixes possible stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: Sistemin RAM'ine özel dokuları önbellekler.<br><br>Bu, üstel olarak daha fazla RAM gerektirebilir ama olası takılmaları düzeltir.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilseniz, bunu işaretlemeyin.</dolphin_emphasis>

en: Calculate
tr: Hesapla

en: Calculates lighting of 3D objects per-pixel rather than per-vertex, smoothing out the appearance of lit polygons and making individual triangles less noticeable.<br><br />Rarely causes slowdowns or graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: 3D nesnelerin aydınlatmasını verteks başına değil piksel başına hesaplar, aydınlatılmış çokgenlerin görünümünü yumuşatır ve bireysel üçgenleri daha az fark edilir hale getirir.<br><br />Nadiren yavaşlama veya grafik sorunlarına neden olur.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilseniz, bunu işaretlemeyin.</dolphin_emphasis>

en: Calibrate
tr: Kalibre et

en: Calibration
tr: Kalibrasyon

en: Calibration Period
tr: Kalibrasyon Periyodu

en: Call display list at %1 with size %2
tr: %1 görüntü listesini %2 boyutunda çağır

en: Callers
tr: Çağırıcılar

en: Calls
tr: Çağrılar

en: Callstack
tr: Çağrı Yığını

en: Camera 1
tr: Kamera 1

en: Camera field of view (affects sensitivity of pointing).
tr: Kamera görüş alanı (yönlendirme hassasiyetini etkiler).

en: Can only generate AR code for values in virtual memory.
tr: Sadece sanal bellekteki değerler için AR kodu oluşturabilir.

en: Can't be modified yet!
tr: Henüz değiştirilemez!

en: Can't edit villains for this trophy!
tr: Bu kupa için kötü karakterler düzenlenemez!

en: Can't find Wii Remote by connection handle {0:02x}
tr: Bağlantı tutamacına göre Wii Remote bulunamıyor {0:02x}

en: Can't start a NetPlay Session while a game is still running!
tr: Bir oyun hâlâ çalışırken bir NetPlay Oturumu başlatılamaz!

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel Calibration
tr: Kalibrasyonu İptal Et

en: Cannot SingleStep the FIFO. Use Frame Advance instead.
tr: SingleStep, FIFO ile kullanılamıyor. Bunun yerine Kare İlerletme'yi kullanın.

en: Cannot boot this WAD because it could not be installed to the NAND.
tr: NAND'a yüklenemediği için bu WAD başlatılamıyor.

en: Cannot compare against last value on first search.
tr: İlk aramada son değerle karşılaştırılamıyor.

en: Cannot find the GC IPL.
tr: GC IPL bulunamadı.

en: Cannot generate AR code for this address.
tr: Bu adres için AR kodu oluşturulamıyor.

en: Cannot refresh without results.
tr: Sonuçlar olmadan yenilenemiyor.

en: Cannot set GCI folder to an empty path.
tr: GCI klasörünü boş bir yol olarak ayarlayamazsınız.

en: Cannot set memory card to an empty path.
tr: Bellek kartını boş bir yola ayarlayamazsınız.

en: Cannot start the game, because the GC IPL could not be found.
tr: GC IPL bulunamadığı için oyun başlatılamıyor.

en: Captured villain %1:
tr: Yakalanan kötü karakter %1:

en: Card Size
tr: Kart Boyutu

en: Center
tr: Merkez

en: Center Mouse
tr: Orta Fare

en: Center and Calibrate
tr: Ortala ve Kalibre Et

en: Change &Disc
tr: &Diski Değiştir

en: Change &Disc...
tr: &Diski Değiştir...

en: Change Disc
tr: Diski Değiştir

en: Change Discs Automatically
tr: Diskleri Otomatik Değiştir

en: Change the disc to {0}
tr: Diski {0} olarak değiştir

en: Changes the color of the FPS counter depending on emulation speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
tr: Öykünme hızına bağlı olarak FPS sayacının rengini değiştirir.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilsen, bunu işaretli bırak.</dolphin_emphasis>

en: Changes the in-game camera type during Free Look.<br><br>Six Axis: Offers full camera control on all axes, akin to moving a spacecraft in zero gravity. This is the most powerful Free Look option but is the most challenging to use.<br> <br>First Person: Controls the free camera similarly to a first person video game. The camera can rotate and travel, but roll is impossible. Easy to use, but limiting.<br><br>Orbital: Rotates the free camera around the original camera. Has no lateral movement, only rotation and you may zoom up to the camera's origin point.
tr: Serbest Bakış sırasında oyun içi kamera türünü değiştirir.<br><br>Altı Eksen: Sıfır yerçekiminde bir uzay aracını hareket ettirmeye benzer şekilde tüm eksenlerde tam kamera kontrolü sunar. Bu en güçlü Serbest Bakış seçeneğidir ancak kullanımı en zor olanıdır.<br> <br>Birinci Şahıs: Serbest kamerayı birinci şahıs video oyununa benzer şekilde kontrol eder. Kamera dönebilir ve hareket edebilir, ancak yuvarlanmak imkansızdır. Kullanımı kolay, ancak sınırlayıcı.<br><br>Orbital: Serbest kamerayı orijinal kamera etrafında döndürür. Yanal hareket yoktur, sadece döndürme vardır ve kameranın başlangıç noktasına kadar yakınlaştırabilirsiniz.

en: Changing cheats will only take effect when the game is restarted.
tr: Değiştirilen hileler oyunu yeniden başlattığınızda etkili olacaktır.

en: Channel Partition (%1)
tr: Kanal Bölümü (%1)

en: Character entered is invalid!
tr: Girilen karakter geçersiz!

en: Chat
tr: Sohbet

en: Cheat Code Editor
tr: Hile Kodu Düzenleyici

en: Cheat Search
tr: Hile Arama

en: Cheats Manager
tr: Hile Yöneticisi

en: Check NAND...
tr: NAND'ı Kontrol Et...

en: Check for Game List Changes in the Background
tr: Arka Planda Oyun Listesi Değişikliklerini Kontrol Et

en: Check for updates
tr: Güncellemeleri kontrol et

en: Check whether you have the permissions required to delete the file or whether it's still in use.
tr: Dosyanın silinmesi için gerekli izinlere sahip olup olmadığınızı veya hâlâ kullanımda olup olmadığını kontrol edin.

en: Checksum
tr: Sağlama

en: China
tr: Çin

en: Choose
tr: Seç

en: Clamping of rotation about the yaw axis.
tr: Yaw ekseni etrafında dönüşün sıkıştırılması.

en: Classic Buttons
tr: Klasik Düğmeler

en: Classic Controller
tr: Klasik Denetleyici

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear Cache
tr: Önbelleği Temizle

en: Clear Slot
tr: Yuvayı Temizle

en: Clock Override
tr: Saat Hızını Geçersiz Kıl

en: Clone and &Edit Code...
tr: Klonla ve Kodu &Düzenle...

en: Close
tr: Kapat

en: Co&nfiguration
tr: Ya&pılandırma

en: Code
tr: Kod

en: Codes received!
tr: Kodlar alındı!

en: Color Correction
tr: Renk Düzeltme

en: Color Correction Configuration
tr: Renk Düzeltme Yapılandırması

en: Color Correction:
tr: Renk Düzeltme:

en: Color Space
tr: Renk Alanı

en: Combine &Two Signature Files...
tr: İki İmza Dosyasını &Birleştir...

en: Common
tr: Ortak

en: Comparand:
tr: Karşılaştırılacak öğe:

en: Compared to the Wii disc release of the game, problems of low severity were found. Despite this, it's possible that this is a good dump compared to the Wii U eShop release of the game. Dolphin can't verify this.
tr: Oyunun Wii disk sürümü ile karşılaştırıldığında, düşük şiddette sorunlar bulundu. Buna rağmen, oyunun Wii U eShop sürümüne kıyasla bunun iyi bir döküm olması mümkün. Dolphin bunu doğrulayamaz.

en: Compared to the Wii disc release of the game, this is a bad dump. Despite this, it's possible that this is a good dump compared to the Wii U eShop release of the game. Dolphin can't verify this.
tr: Oyunun Wii disk sürümüyle karşılaştırıldığında bu kötü bir döküm. Buna rağmen, oyunun Wii U eShop sürümüne kıyasla bunun iyi bir döküm olması mümkün. Dolphin bunu doğrulayamaz.

en: Compile Shaders Before Starting
tr: Başlamadan önce gölgelendiricileri derle

en: Compiling Shaders
tr: Gölgelendiriciler Derleniyor

en: Compression
tr: Sıkıştırma

en: Compression Level:
tr: Sıkıştırma Seviyesi:

en: Compression:
tr: Sıkıştırma

en: Condition
tr: Koşul

en: Condition:
tr: Koşul:

en: Conditional
tr: Koşullu

en: Conditional help
tr: Koşullu Yardımı

en: Config
tr: Yapılandırma

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Configure Controller
tr: Denetleyiciyi Yapılandır

en: Configure Dolphin
tr: Dolphin'i Yapılandır

en: Configure Input
tr: Girdileri Yapılandır

en: Configure Output
tr: Çıktıları Yapılandır

en: Confirm
tr: Onayla

en: Confirm backend change
tr: Arka uç değişikliğini onayla

en: Confirm on Stop
tr: Durdurmayı Onayla

en: Confirmation
tr: Onay

en: Connect
tr: Bağlan

en: Connect Balance Board
tr: Balance Board Bağla

en: Connect USB Keyboard
tr: USB Klavye Bağla

en: Connect Wii Remote %1
tr: Wii Remote'u Bağla: %1

en: Connect Wii Remote 1
tr: 1. Wii Remote'u Bağla

en: Connect Wii Remote 2
tr: 2. Wii Remote'u Bağla

en: Connect Wii Remote 3
tr: 3. Wii Remote'u Bağla

en: Connect Wii Remote 4
tr: 4. Wii Remote'u Bağla

en: Connect Wii Remotes
tr: Wii Remote Bağla

en: Connect Wii Remotes for Emulated Controllers
tr: Öykünülmüş Denetleyiciler için Wii Remote'ları Bağla

en: Connect to the Internet and perform an online system update?
tr: Gerçekten internete bağlanıp çevrimiçi sistem güncellemesi yapmak istiyor musunuz?

en: Connected
tr: Bağlandı

en: Connecting
tr: Bağlanıyor

en: Connection Type:
tr: Bağlantı Tipi:

en: Content {0:08x} is corrupt.
tr: İçerik {0:08x} bozuk.

en: Continuous Scanning
tr: Devamlı Arama

en: Control NetPlay Golf Mode
tr: NetPlay Golf Modunu Kontrol Et

en: Control Stick
tr: Kontrol Çubuğu

en: Controller Profile
tr: Denetleyici Profili

en: Controller Profile 1
tr: Denetleyici Profili 1

en: Controller Profile 2
tr: Denetleyici Profili 2

en: Controller Profile 3
tr: Denetleyici Profili 3

en: Controller Profile 4
tr: Denetleyici Profili 4

en: Controller Settings
tr: Denetleyici Ayarları

en: Controllers
tr: Denetleyiciler

en: Controls the base luminance of a paper white surface in nits. Useful for adjusting to different environmental lighting conditions when using a HDR display.<br><br>HDR output is required for this setting to take effect.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 203.</dolphin_emphasis>
tr: Kağıt beyazı yüzeyin taban parlaklığını nit cinsinden kontrol eder. HDR ekran kullanırken farklı ortam aydınlatma koşullarına uyum sağlamak için kullanışlıdır.<br><br>Bu ayarın etkili olması için HDR çıkışı gereklidir.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilsen, bunu 203'te bırak.</dolphin_emphasis>

en: Controls the distance of the convergence plane. This is the distance at which virtual objects will appear to be in front of the screen.<br><br>A higher value creates stronger out-of-screen effects while a lower value is more comfortable.
tr: Yakınsama düzleminin mesafesini kontrol eder. Bu, sanal nesnelerin ekranın önünde görüneceği mesafedir.<br><br>Daha yüksek bir değer daha güçlü ekran dışı efektler yaratırken daha düşük bir değer daha rahattır.

en: Controls the rendering resolution.<br><br>A high resolution greatly improves visual quality, but also greatly increases GPU load and can cause issues in certain games. Generally speaking, the lower the internal resolution, the better performance will be.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Native.</dolphin_emphasis>
tr: İşleme çözünürlüğünü kontrol eder.<br><br>Yüksek bir çözünürlük görsel kaliteyi büyük ölçüde artırır, ancak aynı zamanda GPU yükünü büyük ölçüde artırır ve bazı oyunlarda sorunlara neden olabilir. Genel olarak, dahili çözünürlük ne kadar düşük olursa, performans o kadar iyi olacaktır.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilseniz, Yerel'i seçin.</dolphin_emphasis>

en: Controls the separation distance between the virtual cameras.<br><br>A higher value creates a stronger feeling of depth while a lower value is more comfortable.
tr: Sanal kameralar arasındaki ayırma mesafesini kontrol eder.<br><br>Daha yüksek bir değer daha güçlü bir derinlik hissi yaratırken, daha düşük bir değer daha rahattır.

en: Controls whether or not Dual Core should be enabled. Can improve performance but can also cause issues. Defaults to <b>True</b>
tr: Çift Çekirdeğin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini kontrol eder. Performansı artırabilir ancak sorunlara da neden olabilir. Varsayılan değer <b>Etkin</b>'dir.

en: Controls whether or not the Memory Management Unit should be emulated fully. Few games require it.
tr: Bellek Yönetim Biriminin tam olarak öykünülüp öykünülmeyeceğini ayarlar. Az oyun bunu gerektirir.

en: Controls whether to use high or low-level DSP emulation. Defaults to <b>True</b>
tr: Yüksek veya düşük seviyeli DSP öykünmesinin kullanılıp kullanılmayacağını ayarlar. Varsayılan değer <b>Etkin</b>'dir.

en: Convergence
tr: Yakınsama

en: Convergence:
tr: Yakınsama:

en: Conversion failed.
tr: Dönüşüm başarısız oldu.

en: Convert
tr: Dönüştür

en: Convert File...
tr: Dosyayı dönüştür...

en: Convert Selected Files...
tr: Seçili Dosyaları Dönüştür...

en: Convert...
tr: Dönüştür...

en: Converting Wii disc images to GCZ without removing junk data does not save any noticeable amount of space compared to converting to ISO. Do you want to continue anyway?
tr: Wii disk görüntülerini gereksiz verileri kaldırmadan GCZ'ye dönüştürmek, ISO'ya dönüştürmeye kıyasla gözle görülür miktarda alan tasarrufu sağlamaz. Yine de devam etmek istiyor musun?

en: Converting...
tr: Dönüştürülüyor...

en: Converting...
    %1
tr: Dönüştürülüyor...
    %1

en: Converts the colors from the color spaces that GC/Wii were meant to work with to sRGB/Rec.709.<br><br>There's no way of knowing what exact color space games were meant for, given there were multiple standards and most games didn't acknowledge them, so it's not correct to assume a format from the game disc region. Just pick the one that looks more natural to you, or match it with the region the game was developed in.<br><br>HDR output is required to show all the colors from the PAL and NTSC-J color spaces.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: Renkleri, GC/Wii'nin birlikte çalışması amaçlanan renk alanlarından sRGB/Rec.709'a dönüştürür.<br><br>Birden fazla standart olduğu ve çoğu oyunun bunları kabul etmediği için oyunların tam olarak hangi renk alanı için tasarlandığını bilmenin bir yolu yoktur, bu nedenle oyun diski bölgesinden bir format varsaymak doğru değildir. Sadece size daha doğal görüneni seçin veya oyunun geliştirildiği bölgeyle eşleştirin.<br><br>PAL ve NTSC-J renk alanlarındaki tüm renkleri göstermek için HDR çıkışı gereklidir.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilseniz, bunu işaretlemeyin.</dolphin_emphasis>

en: Converts the gamma from what the game targeted to what your current SDR display targets.<br>Monitors often target sRGB. TVs often target 2.2.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: Gama değerini oyunun hedeflediği değerden mevcut SDR ekranınızın hedeflediği değere dönüştürür.<br>Monitörler genellikle sRGB'yi hedefler. TV'ler genellikle 2.2'yi hedefler.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilseniz, bunu işaretlemeyin.</dolphin_emphasis>

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy Address
tr: Adresi kopyala

en: Copy Failed
tr: Kopyalama başarısız

en: Copy Hex
tr: Hex'i Kopyala

en: Copy Value
tr: Değeri Kopyala

en: Copy to A
tr: A'ya kopyala

en: Copy to B
tr: B'ye kopyala

en: Core
tr: Çekirdek

en: Correct Color Space
tr: Renk Alanını Düzelt

en: Correct SDR Gamma
tr: SDR Gamasını Düzelt

en: Could not communicate with host.
tr: Ana bilgisayarla iletişim kurulamadı.

en: Could not create client.
tr: İstemci oluşturulamadı.

en: Could not create peer.
tr: Eş oluşturulamadı.

en: Could not download update files from Nintendo. Please check your Internet connection and try again.
tr: Nintendo platformundan güncelleme dosyaları indirilemedi. Lütfen internet bağlantınızı kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Could not download update information from Nintendo. Please check your Internet connection and try again.
tr: Nintendo platformundan güncelleme bilgileri indirilemedi. Lütfen internet bağlantınızı kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Could not find any usable Bluetooth USB adapter for Bluetooth Passthrough.
    
    The emulated console will now stop.
tr: Bluetooth Geçişi için kullanılabilir bir Bluetooth USB adaptörü bulunamadı.
    
    Öykünülen konsol şimdi duracak.

en: Could not find any usable Bluetooth USB adapter for Bluetooth Passthrough.
    The following error occurred when Dolphin tried to use an adapter:
    {0}
    
    The emulated console will now stop.
tr: Bluetooth Geçişi için kullanılabilir bir Bluetooth USB adaptörü bulunamadı.
    Dolphin bir bağdaştırıcı kullanmayı denediğinde aşağıdaki hata oluştu:
    {0}
    
    Öykünülen konsol şimdi duracak.

en: Could not install an update to the Wii system memory. Please refer to logs for more information.
tr: Güncelleme Wii sistem belleğine yüklenemedi. Daha fazla bilgi için lütfen günlük dosyalarına göz atın.

en: Could not launch IOS {0:016x} because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
tr: IOS {0:016x} NAND'de eksik olduğu için başlatılamadı.
    Öykünülen yazılım büyük olasılıkla şimdi donacak.

en: Could not launch the Wii Menu because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
tr: Wii Menüsü NAND'de eksik olduğu için başlatılamadı.
    Öykünülen yazılım büyük olasılıkla şimdi donacak.

en: Could not launch title {0:016x} because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
tr: Başlık {0:016x} NAND'de eksik olduğu için başlatılamadı.
    Öykünülen yazılım büyük olasılıkla şimdi donacak.

en: Could not recognize file {0}
tr: Dosya {0} tanınamadı.

en: Could not save your changes!
tr: Değişiklikleriniz kaydedilemedi!

en: Could not start updater process: {0}
tr: Güncelleme işlemi başlatılamadı: {0}

en: Could not write memory card file {0}.
    
    Are you running Dolphin from a CD/DVD, or is the save file maybe write protected?
    
    Are you receiving this after moving the emulator directory?
    If so, then you may need to re-specify your memory card location in the options.
tr: {0} hafıza kartı dosyası yazılamadı.
    
    Dolphin'i bir CD/DVD'den mi çalıştırıyorsunuz, belki kayıt dosyası yazmaya karşı korumalı?
    
    Bunu öykünücü dizinini taşıdıktan sonra mı alıyorsunuz?
    Öyleyse, seçeneklerde hafıza kartınızın konumunu yeniden belirtmeniz gerekebilir.

en: Couldn't look up central server
tr: Merkezi sunucu aranamadı

en: Couldn't open file.
tr: Dosya açılamadı.

en: Couldn't read file.
tr: Dosya okunamadı.

en: Country:
tr: Ülke:

en: Create
tr: Oluştur

en: Create Infinity File
tr: Infinity Dosyası Oluştur

en: Create New Memory Card
tr: Yeni Hafıza Kartı Oluştur

en: Create Skylander File
tr: Skylander Dosyası Oluştur

en: Create...
tr: Oluştur...

en: Creator:
tr: Oluşturan:

en: Critical
tr: Kritik

en: Crop
tr: Kırp

en: Crops the picture from its native aspect ratio (which rarely exactly matches 4:3 or 16:9), to the specific user target aspect ratio (e.g. 4:3 or 16:9).<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: Resmi, kendi doğal en boy oranından (nadiren 4:3 veya 16:9 ile tam olarak eşleşir) belirli kullanıcı hedef en boy oranına (örneğin 4:3 veya 16:9) kırpar.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilseniz, bunu işaretlemeyin.</dolphin_emphasis>

en: Crossfade
tr: Çapraz solma

en: Cull Vertices on the CPU
tr: CPU'da Verteksleri Ayıkla

en: Cull vertices on the CPU to reduce the number of draw calls required.  May affect performance and draw statistics.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: Gerekli çizim çağrılarının sayısını azaltmak için CPU'daki köşeleri ayıklar. Performansı ve çizim istatistiklerini etkileyebilir.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilseniz, bunu işaretlemeyin.</dolphin_emphasis>

en: Current Region
tr: Mevcut Bölge

en: Current Value
tr: Mevcut Değer

en: Current context
tr: Mevcut bağlam

en: Current game
tr: Mevcut oyun

en: Current thread
tr: Mevcut iş parçacığı

en: Custom
tr: Özel

en: Custom Address Space
tr: Özel Adres Alanı

en: Custom Aspect Ratio Height
tr: Özel En Boy Oranı Yüksekliği

en: Custom Aspect Ratio Width
tr: Özel En Boy Oranı Genişliği

en: Custom Aspect Ratio:
tr: Özel En Boy Oranı:

en: Custom RTC Options
tr: Özel RTC Seçenekleri

en: Custom:
tr: Özel:

en: Customize
tr: Özelleştir

en: D-Pad
tr: Yön Tuşları

en: DFF file magic number is incorrect: got {0:08x}, expected {1:08x}
tr: DFF dosyasının sihirli numarası yanlış: {0:08x} elde edildi, {1:08x} bekleniyordu

en: DFF file size is 0; corrupt/incomplete file?
tr: DFF dosya boyutu 0; bozuk/eksik dosya?

en: DSP Emulation Engine
tr: DSP Öykünme Motoru

en: DSP HLE (fast)
tr: DSP HLE (hızlı)

en: DSP HLE (recommended)
tr: DSP HLE (önerilen)

en: DSP LLE Interpreter (very slow)
tr: DSP LLE Interpreter (acayip yavaş)

en: DSP LLE Recompiler (slow)
tr: DSP LLE Recompiler (yavaş)

en: DSU Client
tr: DSU İstemcisi

en: DSU protocol enables the use of input and motion data from compatible sources, like PlayStation, Nintendo Switch and Steam controllers.<br><br>For setup instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=DSU_Client">refer to this page</a>.
tr: DSU protokolü PlayStation, Nintendo Switch ve Steam denetleyicileri gibi uyumlu kaynaklardan gelen giriş ve hareket verilerinin kullanılmasını sağlar.<br><br>Kurulum talimatları için, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=DSU_Client">bu sayfaya göz atın</a>.

en: Data
tr: Veri

en: Data Partition (%1)
tr: Veri Bölümü (%1)

en: Data Transfer
tr: Veri Aktarımı

en: Data Type
tr: Veri Tipi

en: Data in area of file that should be unused.
tr: Kullanılmaması gereken dosya alanındaki veriler.

en: Data in unrecognized format or corrupted.
tr: Tanınmayan bir formatta veya bozulmuş veri.

en: Data inconsistency in GCMemcardManager, aborting action.
tr: GCMemcardManager'da veri tutarsızlığı, işlem iptal ediliyor.

en: Data received!
tr: Veri alındı!

en: Datel MaxDrive/Pro files
tr: Datel MaxDrive/Pro dosyaları

en: Dead Zone
tr: Ölü Bölge

en: Debug
tr: Hata ayıkla

en: Debugging
tr: Hata ayıklama

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Decoding Quality:
tr: Kod Çözme Kalitesi:

en: Decrease
tr: Azalt

en: Decrease Convergence
tr: Yakınsamayı Azalt

en: Decrease Depth
tr: Derinliği Azalt

en: Decrease Emulation Speed
tr: Öykünme Hızını Düşür

en: Decrease IR
tr: IR'ı Azalt

en: Decrease Selected State Slot
tr: Seçili Durum Yuvasını Azalt

en: Decrease X
tr: X'i Azalt

en: Decrease Y
tr: Y'yi Azalt

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default Config (Read Only)
tr: Varsayılan Yapılandırma (Salt Okunur)

en: Default Device
tr: Varsayılan Cihaz

en: Default Font
tr: Varsayılan Yazı Tipi

en: Default ISO:
tr: Varsayılan ISO:

en: Default thread
tr: Varsayılan iş parçacığı

en: Defer EFB Cache Invalidation
tr: EFB Önbelleği Geçersiz Kılmayı Ertele

en: Defer EFB Copies to RAM
tr: EFB Kopyalarını RAM'e Ertele

en: Defers invalidation of the EFB access cache until a GPU synchronization command is executed. If disabled, the cache will be invalidated with every draw call. <br><br>May improve performance in some games which rely on CPU EFB Access at the cost of stability.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: Bir GPU senkronizasyon komutu yürütülene kadar EFB erişim önbelleğinin geçersiz kılınmasını erteler. Devre dışı bırakılırsa, önbellek her çizim çağrısında geçersiz kılınır. <br><br>Kararlılık pahasına CPU EFB Erişimine dayanan bazı oyunlarda performansı artırabilir.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilseniz, bunu işaretlemeyin.</dolphin_emphasis>

en: Delete
tr: Sil

en: Delete File...
tr: Dosyayı Sil...

en: Delete Selected Files...
tr: Seçili Dosyaları Sil...

en: Delete the existing file '{0}'?
tr: Varolan '{0}' dosyasını sil?

en: Depth
tr: Derinlik

en: Depth Percentage:
tr: Derinlik Yüzdesi:

en: Depth:
tr: Derinlik:

en: Description
tr: Açıklama

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Description: %1
tr: Açıklama: %1

en: Detached
tr: Ayrılmış

en: Detecting RSO Modules
tr: RSO Modülleri Algılanıyor

en: Deterministic dual core:
tr: Deterministik çift çekirdek:

en: Dev (multiple times a day)
tr: Geliştirme (günde birkaç kez)

en: Device
tr: Cihaz

en: Device PID (e.g., 0305)
tr: Cihaz PID (örn. 0305)

en: Device Settings
tr: Cihaz Ayarları

en: Device VID (e.g., 057e)
tr: Cihaz VID (örn. 057e)

en: Device:
tr: Cihaz:

en: Did not recognize %1 as a valid Riivolution XML file.
tr: %1 geçerli bir Riivolution XML dosyası olarak tanınmadı.

en: Dims the screen after five minutes of inactivity.
tr: Beş dakika boyunca hareketsiz kalınırsa ekranı karartır.

en: Direct Connection
tr: Doğrudan Bağlantı

en: Dis&connected
tr: Bağlantı ke&sildi

en: Disable Bounding Box
tr: Sınırlayıcı Kutusunu Devre Dışı Bırak

en: Disable Copy Filter
tr: Kopyalama Filtresini Devre Dışı Bırak

en: Disable EFB VRAM Copies
tr: EFB VRAM Kopyalarını Devre Dışı Bırak

en: Disable Emulation Speed Limit
tr: Öykünme Hızı Limitini Kapat

en: Disable Fastmem
tr: Fastmem'i Devre Dışı Bırak

en: Disable Fastmem Arena
tr: Fastmem Alanını Devre Dışı Bırak

en: Disable Fog
tr: Sisi Devre Dışı Bırak

en: Disable JIT Cache
tr: JIT Önbelleğini Devre Dışı Bırak

en: Disable Large Entry Points Map
tr: Büyük Giriş Noktaları Haritasını Devre Dışı Bırak

en: Disabled
tr: Devre Dışı

en: Disables bounding box emulation.<br><br>This may improve GPU performance significantly, but some games will break.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
tr: Sınırlayıcı kutu öykünmesini devre dışı bırakır.<br><br>Bu, GPU performansını önemli ölçüde artırabilir, ancak bazı oyunlar bozulabilir.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilsen, bunu işaretli bırak.</dolphin_emphasis>

en: Disables the VRAM copy of the EFB, forcing a round-trip to RAM. Inhibits all upscaling.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: EFB'nin VRAM kopyasını devre dışı bırakarak RAM'e gidiş-dönüşü zorlar. Tüm yukarı ölçeklendirmeyi engeller.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilseniz, bunu işaretlemeyin.</dolphin_emphasis>

en: Disables the blending of adjacent rows when copying the EFB. This is known in some games as "deflickering" or "smoothing".<br><br>Disabling the filter has no effect on performance, but may result in a sharper image. Causes few graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
tr: EFB kopyalanırken bitişik satırların harmanlanmasını devre dışı bırakır. Bu bazı oyunlarda "titremeyi giderme" veya "yumuşatma" olarak bilinir.<br><br>Filtrenin devre dışı bırakılmasının performans üzerinde bir etkisi yoktur, ancak daha keskin bir görüntüye neden olabilir. Birkaç grafik sorununa neden olur.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilsen, bunu işaretli bırak.</dolphin_emphasis>

en: Disc
tr: Disk

en: Discard
tr: Vazgeç

en: Display Type
tr: Ekran Türü

en: Display values in Hex
tr: Değerleri Hex olarak görüntüle

en: Displays XFB copies as soon as they are created, instead of waiting for scanout.<br><br>Can cause graphical defects in some games if the game doesn't expect all XFB copies to be displayed. However, turning this setting on reduces latency.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: XFB kopyalarını, tarama çıkışını beklemek yerine oluşturuldukları anda görüntüler.<br><br>Oyun tüm XFB kopyalarının görüntülenmesini beklemiyorsa bazı oyunlarda grafik kusurlarına neden olabilir. Ancak, bu ayarı açmak gecikmeyi azaltır.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilsen, bunu işaretsiz bırak.</dolphin_emphasis>

en: Distance
tr: Mesafe

en: Distance of travel from neutral position.
tr: Nötr pozisyondan seyahat mesafesi.

en: Do you authorize Dolphin to report information to Dolphin's developers?
tr: Dolphin'in geliştiricilerine bilgi bildirmesi için Dolphin'e yetki veriyor musun?

en: Do you want to add "%1" to the list of Game Paths?
tr: "%1"yi Oyun Dizinleri listesine eklemek istiyor musun?

en: Do you want to clear the list of symbol names?
tr: Simge adlarının listesini temizlemek istiyor musun?

en: Do you want to stop the current emulation?
tr: Mevcut öykünmeyi durdurmak istiyor musun?

en: Do you want to try to repair the NAND?
tr: NAND'ı tamir etmeyi denemek ister misin?

en: Dolby Pro Logic II Decoder
tr: Dolby Pro Logic II Kod Çözücü

en: Dolphin FIFO Log (*.dff)
tr: Dolphin FIFO Günlüğü (*.dff)

en: Dolphin Game Mod Preset
tr: Dolphin Oyun Modu Ayarı

en: Dolphin Map File (*.map)
tr: Dolphin Harita Dosyası (*.map)

en: Dolphin Signature CSV File
tr: Dolphin İmza CSV Dosyası

en: Dolphin Signature File
tr: Dolphin İmza Dosyası

en: Dolphin TAS Movies (*.dtm)
tr: Dolphin TAS Filmleri (*.dtm)

en: Dolphin can't convert NKit files to non-NKit files. Converting an NKit file in Dolphin will result in another NKit file.
    
    If you want to convert an NKit file to a non-NKit file, you can use the same program as you originally used when converting the file to the NKit format.
    
    Do you want to continue anyway?
tr: Dolphin, NKit dosyalarını NKit olmayan dosyalara dönüştüremez. Dolphin'de bir NKit dosyasının dönüştürülmesi başka bir NKit dosyasıyla sonuçlanacaktır.
    
    Bir NKit dosyasını NKit olmayan dosyaya dönüştürmek istiyorsan, dosyayı NKit formatına dönüştürürken kullandığın aynı programı kullanabilirsin.
    
    Yine de devam etmek istiyor musun?

en: Dolphin could not find any GameCube/Wii ISOs or WADs.
    Double-click here to set a games directory...
tr: Dolphin herhangi bir GameCube/Wii ISO'su veya WAD'i bulamadı.
    Bir oyun dizini ayarlamak için buraya çift tıklayın...

en: Dolphin failed to complete the requested action.
tr: Dolphin istenen işlemi gerçekleştiremedi.

en: Dolphin is a free and open-source GameCube and Wii emulator.
tr: Dolphin ücretsiz ve açık kaynaklı bir GameCube ve Wii emülatörüdür.

en: Dolphin is too old for traversal server
tr: Dolphin geçiş sunucusu için çok eski

en: Dolphin is unable to verify typical TGC files properly, since they are not dumps of actual discs.
tr: Dolphin, tipik TGC dosyalarını düzgün bir şekilde doğrulayamıyor çünkü bunlar gerçek disklerin dökümü değil.

en: Dolphin is unable to verify unlicensed discs.
tr: Dolphin lisanssız diskleri doğrulayamıyor.

en: Dolphin's cheat system is currently disabled.
tr: Dolphin'in hile sistemi şu anda devre dışı.

en: Domain
tr: Alan

en: Don't Update
tr: Güncelleme Yapma

en: Don't show this again
tr: Bunu tekrar gösterme

en: Done compressing disc image.
tr: Disk imajı sıkıştırma işlemi tamamlandı.

en: Doors Locked
tr: Kapılar kilitli

en: Down
tr: Aşağı

en: Download Codes
tr: Kodları İndir

en: Download Codes from the WiiRD Database
tr: WiiRD Veritabanından Kodları İndir

en: Download Game Covers from GameTDB.com for Use in Grid Mode
tr: GameTDB.com'dan Oyun Kapaklarını Grid Modunda Kullanmak İçin İndir

en: Download complete
tr: İndirme tamamlandı

en: Downloaded %1 codes. (added %2)
tr: %1 kod indirildi. (%2 eklendi)

en: Dual Core
tr: Çift Çekirdek

en: Dual View
tr: Çift Görünüm

en: Dummy
tr: Kukla

en: Dump &ARAM
tr: &ARAM'i Dök

en: Dump &ExRAM
tr: &ExRAM'i Dök

en: Dump &FakeVMEM
tr: &FakeVMEM'i Dök

en: Dump &MRAM
tr: &MRAM'i Dök

en: Dump Audio
tr: Sesi Dök

en: Dump Base Textures
tr: Baz Dokuları Dök

en: Dump EFB Target
tr: EFB Hedefini Dök

en: Dump Frames
tr: Kareleri Dök

en: Dump GameCube BBA traffic
tr: GameCube BBA trafiğini dök

en: Dump Mip Maps
tr: Mip Map'leri Dök

en: Dump Path:
tr: Döküm Dizini:

en: Dump XFB Target
tr: XFB Hedefini Dök

en: Dump decrypted SSL reads
tr: Şifrelenmiş SSL okumalarını dök

en: Dump decrypted SSL writes
tr: Şifrelenmiş SSL yazılarını dök

en: Dump options
tr: Döküm Ayarları

en: Dump peer certificates
tr: Eş sertifikalarını dök

en: Dump root CA certificates
tr: Kök CA sertifikalarını dök

en: Dumps decoded game textures based on the other flags to User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: Diğer bayraklara göre kodu çözülmüş oyun dokularını User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/ dizinine döker.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilsen, bunu işaretsiz bırak.</dolphin_emphasis>

en: Dumps the contents of EFB copies to User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: EFB kopyalarının içeriğini User/Dump/Textures/ dizinine döker.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilsen, bunu işaretsiz bırak.</dolphin_emphasis>

en: Dumps the contents of XFB copies to User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: XFB kopyalarının içeriğini User/Dump/Textures/ dizinine döker.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilsen, bunu işaretsiz bırak.</dolphin_emphasis>

en: Duration of Turbo Button Press (frames):
tr: Turbo Düğmesine Basma Süresi (kare):

en: Duration of Turbo Button Release (frames):
tr: Turbo Düğmesini Bırakma Süresi (kare):

en: Dutch
tr: Flemenkçe

en: E&xit
tr: &Çıkış

en: EFB copy %1
tr: EFB kopyası %1

en: ERROR: This version of Dolphin requires a TAP-Win32 driver that is at least version {0}.{1} -- If you recently upgraded your Dolphin distribution, a reboot is probably required at this point to get Windows to see the new driver.
tr: HATA: Dolphin'in bu sürümü, en az {0}.{1} sürümü olan bir TAP-Win32 sürücüsü gerektirir. -- Dolphin dağıtımını yakın zamanda yükselttiysen, Windows'un yeni sürücüyü görmesini sağlamak için muhtemelen bu noktada bilgisayarınızı yeniden başlatman gerekir.

en: Each player sends their own inputs to the game, with equal buffer size for all players, configured by the host.
    Suitable for competitive games where fairness and minimal latency are most important.
tr: Her oyuncu, oyuna kendi girişlerini eşit arabellek boyutuyla gönderir. Bu ayar ev sahibi tarafından yapılandırılır.
    Adaletin ve minimum gecikmenin çok önemli olduğu rekabetçi oyunlar için uygundur.

en: Early Memory Updates
tr: Erken Hafıza Güncellemeleri

en: Earth
tr: Dünya

en: East Asia
tr: Doğu Asya

en: Edit Breakpoint
tr: Breakpoint'i Düzenle

en: Edit...
tr: Düzenle...

en: Editor
tr: Editör

en: Effect
tr: Efekt

en: Effective
tr: Efektif

en: Effective priority
tr: Efektif önceliği

en: Eject Disc
tr: Diski Çıkar

en: Embedded Frame Buffer (EFB)
tr: Gömülü Kare Arabelleği (EFB)

en: Empty
tr: Boş

en: Emu Thread already running
tr: Öykünme iş parçacığı zaten çalışıyor

en: Emulate Disc Speed
tr: Disk Hızını Öykün

en: Emulate Infinity Base
tr: Infinity Base'i Öykün

en: Emulate Skylander Portal
tr: Skylander Portal'ı Öykün

en: Emulate the Wii's Bluetooth adapter
tr: Wii'nin Bluetooth adaptörünü öykün

en: Emulate the disc speed of real hardware. Disabling can cause instability. Defaults to <b>True</b>
tr: Gerçek donanımın disk hızını öykünün. Devre dışı bırakmak kararsızlığa neden olabilir. Varsayılan değer <b>Etkin</b>'dir.

en: Emulated USB Devices
tr: Öykünen USB Cihazları

en: Emulated Wii Remote
tr: Öykünen Wii Remote

en: Emulated memory size mismatch!
    Current: MEM1 {0:08X} ({1} MiB), MEM2 {2:08X} ({3} MiB)
    DFF: MEM1 {4:08X} ({5} MiB), MEM2 {6:08X} ({7} MiB)
tr: Öykünen bellek boyutu uyuşmazlığı!
    Mevcut: MEM1 {0:08X} ({1} MiB), MEM2 {2:08X} ({3} MiB)
    DFF: MEM1 {4:08X} ({5} MiB), MEM2 {6:08X} ({7} MiB)

en: Emulation Speed
tr: Öykünme hızı

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Enable API Validation Layers
tr: API Doğrulama Katmanlarını Etkinleştir

en: Enable Audio Stretching
tr: Ses Esnetmeyi Etkinleştir

en: Enable Cheats
tr: Hileleri Etkinleştir

en: Enable Controller Inpu&t
tr: Denetleyici Giri&şini Etkinleştir

en: Enable Custom RTC
tr: Özel RTC'yi Etkinleştir

en: Enable Debugging UI
tr: Hata Ayıklama Arayüzünü Etkinleştir

en: Enable Dual Core
tr: Çift Çekirdeği Etkinleştir

en: Enable Emulated CPU Clock Override
tr: Öykünen CPU Saat Hızını Geçersiz Kılmayı Etkinleştir

en: Enable Emulated Memory Size Override
tr: Öykünen Bellek Boyutu Geçersiz Kılmayı Etkinleştir

en: Enable Encore Achievements
tr: Encore Başarımlarını Etkinleştir

en: Enable FPRF
tr: FPRF'i Etkinleştir

en: Enable Graphics Mods
tr: Grafik Modlarını Etkinleştir

en: Enable Hardcore Mode
tr: Zorlayıcı Modu Etkinleştir

en: Enable Hardcore Mode on RetroAchievements.<br><br>Hardcore Mode is intended to provide an experience as close to gaming on the original hardware as possible. RetroAchievements rankings are primarily oriented towards Hardcore points (Softcore points are tracked but not as heavily emphasized) and leaderboards require Hardcore Mode to be on.<br><br>To ensure this experience, the following features will be disabled, as they give emulator players an advantage over console players:<br>- Loading states<br>-- Saving states is allowed<br>- Emulator speeds below 100%<br>-- Frame advance is disabled<br>-- Turbo is allowed<br>- Cheats<br>- Memory patches<br>-- File patches are allowed<br>- Debug UI<br>- Freelook<br><br><dolphin_emphasis>This cannot be turned on while a game is playing.</dolphin_emphasis><br>Close your current game before enabling.<br>Be aware that turning Hardcore Mode off while a game is running requires the game to be closed before re-enabling.
tr: RetroAchievements'da Zorlayıcı Modunu etkinleştirir.<br><br>Zorlayıcı Modu, orijinal donanımda oyun oynamaya mümkün olduğunca yakın bir deneyim sağlamayı amaçlamaktadır. RetroAchievements sıralamaları öncelikli olarak Zorlayıcı puanlarına yöneliktir (Kolay Mod puanları takip edilir ancak o kadar vurgulanmaz) ve lider tabloları Zorlayıcı Modunun açık olmasını gerektirir.<br><br>Bu deneyimi sağlamak için, öykünücü oyuncularına, konsol oyuncularına göre avantaj sağladıkları için aşağıdaki özellikler devre dışı bırakılacaktır:<br>- Yükleme durumları<br>-- Kaydetme durumlarına izin verilir<br>- %100'den düşük öykünme hızı<br>-- Kare ilerlemesi devre dışı<br>-- Turbo'ya izin verilir<br>- Hileler<br>- Bellek yamaları<br>-- Dosya yamalarına izin verilir<br>- Hata ayıklama arayüzü<br>- Serbest Bakış<br><br><dolphin_emphasis>Bu, oyun oynanırken etkinleştirilemez.</dolphin_emphasis><br>Etkinleştirmeden önce mevcut oyununuzu kapatın.<br>Bir oyun çalışırken Zorlayıcı Modunu kapatmanın, yeniden etkinleştirmeden önce oyunun kapatılmasını gerektirdiğini unutmayın.

en: Enable MMU
tr: MMU'yu Etkinleştir

en: Enable Progress Notifications
tr: İlerleme Bildirimlerini Etkinleştir

en: Enable Progressive Scan
tr: Progresif Taramayı Etkinleştir

en: Enable RetroAchievements.org Integration
tr: RetroAchievements.org Entegrasyonunu Etkinleştir

en: Enable Rumble
tr: Rumble'ı Etkinleştir

en: Enable Screen Saver
tr: Ekran Koruyucusunu Etkinleştir

en: Enable Speaker Data
tr: Hoparlör Verisini Etkinleştir

en: Enable Unofficial Achievements
tr: Resmi Olmayan Başarımları Etkinleştir

en: Enable Usage Statistics Reporting
tr: Kullanım İstatistikleri Raporlamasını Etkinleştir

en: Enable WiiConnect24 via WiiLink
tr: WiiLink Aracılığıyla WiiConnect24'u Etkinleştir

en: Enable Wireframe
tr: Wireframe'i Etkinleştir

en: Enable Write-Back Cache (slow)
tr: Geri Yazma Önbelleğini Etkinleştir (yavaş)

en: Enable emulated disc speed. Disabling this can cause crashes and other problems in some games. (ON = Compatible, OFF = Unlocked)
tr: Öykünen disk hızını etkinleştirir. Bunu devre dışı bırakmak bazı oyunlarda çökmelere ve diğer sorunlara neden olabilir. (AÇIK = Uyumlu, KAPALI = Limitsiz)

en: Enable integration with RetroAchievements for earning achievements and competing in leaderboards.<br><br>Must log in with a RetroAchievements account to use. Dolphin does not save your password locally and uses an API token to maintain login.
tr: Başarımlar kazanmak ve liderlik tablolarında yarışmak için RetroAchievements ile entegrasyonu etkinleştirir.<br><br>Kullanmak için bir RetroAchievements hesabı ile giriş yapmalısın. Dolphin şifreni yerel olarak kaydetmez ve oturum açmayı sürdürmek için bir API belirteci kullanır.

en: Enable progress notifications on achievements.<br><br>Displays a brief popup message whenever the player makes progress on an achievement that tracks an accumulated value, such as 60 out of 120 stars.
tr: Başarımlarda ilerleme bildirimlerini etkinleştirir.<br><br>Oyuncu, örneğin 120 yıldızdan 60'ı gibi birikmiş bir değeri takip eden bir başarımda ilerleme kaydettiğinde kısa bir açılır mesaj görüntülenir.

en: Enables Dolby Pro Logic II emulation using 5.1 surround. Certain backends only.
tr: Dolby Pro Logic II öykünmesini 5.1 çevresel ses düzeni kullanarak etkinleştirir. Yalnızca belirli arka uçlar destekler.

en: Enables Floating Point Result Flag calculation, needed for a few games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
tr: Birkaç oyun için gerekli olan Kayar Nokta Sonuç Bayrağı (FPRF) hesaplamasını etkinleştirir. (AÇIK = Uyumlu, Kapalı = Hızlı)

en: Enables emulation of the CPU write-back cache.<br>Enabling will have a significant impact on performance.<br>This should be left disabled unless absolutely needed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: CPU geri yazma önbelleğinin öykünmesini etkinleştirir.<br>Etkinleştirmek performansı önemli ölçüde düşürür.<br>Kesinlikle gerekmedikçe bu özellik devre dışı kalmalıdır.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilsen, bunu işaretsiz bırak.</dolphin_emphasis>

en: Enables multithreaded command submission in backends where supported. Enabling this option may result in a performance improvement on systems with more than two CPU cores. Currently, this is limited to the Vulkan backend.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
tr: Desteklendiği durumlarda arka uçlarda çok iş parçacıklı komut gönderimini etkinleştirir. Bu seçeneğin etkinleştirilmesi, ikiden fazla CPU çekirdeği olan sistemlerde performans artışı sağlayabilir. Şu anda bu özellik Vulkan arka ucu ile sınırlıdır.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilsen, bunu işaretsiz bırak.</dolphin_emphasis>

en: Enables progressive scan if supported by the emulated software. Most games don't have any issue with this.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: Öykünen yazılım tarafından destekleniyorsa progresif taramayı etkinleştirir. Çoğu oyun bununla ilgili herhangi bir sorun yaşamaz.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilsen, bunu işaretsiz bırak.</dolphin_emphasis>

en: Enables scRGB HDR output (if supported by your graphics backend and monitor). Fullscreen might be required.<br><br>This gives post process shaders more room for accuracy, allows "AutoHDR" post-process shaders to work, and allows to fully display the PAL and NTSC-J color spaces.<br><br>Note that games still render in SDR internally.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: Grafik arka ucunuz ve monitörünüz tarafından destekleniyorsa scRGB HDR çıkışını etkinleştirir. Tam ekran gerekebilir.<br><br>Bu, işlem sonrası gölgelendiricilere doğruluk için daha fazla alan sağlar, "AutoHDR" işlem sonrası gölgelendiricilerin çalışmasına izin verir ve PAL ve NTSC-J renk alanlarının tam olarak görüntülenmesine olanak tanır.<br><br>Oyunların hâlâ dahili olarak SDR'da işlendiğini unutmayın.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilsen, bunu işaretsiz bırak.</dolphin_emphasis>

en: Enables stretching of the audio to match emulation speed.
tr: Öykünme hızına uyması için sesin esnetilmesini sağlar.

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
tr: Bazı oyunlar için gerekli olan Bellek Yönetim Birimini etkinleştirir. (AÇIK = Uyumlu, KAPALI = Hızlı)

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: Bazı oyunlar için gerekli olan Bellek Yönetim Birimini (MMU) etkinleştirir. (AÇIK = Uyumlu, KAPALI = Hızlı)<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilsen, bunu işaretsiz bırak.</dolphin_emphasis>

en: Enables the WiiLink service for WiiConnect24 channels.
    WiiLink is an alternate provider for the discontinued WiiConnect24 Channels such as the Forecast and Nintendo Channels
    Read the Terms of Service at: https://www.wiilink24.com/tos
tr: WiiConnect24 kanalları için WiiLink hizmetini etkinleştirir.
    WiiLink, Forecast ve Nintendo Kanalları gibi durdurulan WiiConnect24 Kanalları için alternatif bir sağlayıcıdır
    Hizmet Koşullarını şu adresten okuyabilirsin: https://www.wiilink24.com/tos

en: Enables validation of API calls made by the video backend, which may assist in debugging graphical issues. On the Vulkan and D3D backends, this also enables debug symbols for the compiled shaders.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
tr: Video arka ucu tarafından yapılan API çağrılarının doğrulanmasını sağlar. Grafik sorunlarının ayıklanmasına yardımcı olabilir. Vulkan ve D3D arka uçlarında bu, derlenen gölgelendiriciler için hata ayıklama sembollerini de etkinleştirir.<br><br><dolphin_emphasis>Emin değilsen, bunu işaretsiz bırak.</dolphin_emphasis>

en: Encoding
tr: Kodlama

en: Encountered the following errors while opening save files:
    %1
    
    Aborting import.
tr: Kayıt dosyaları açılırken aşağıdaki hatalarla karşılaşıldı:
    %1
    
    İçe aktarım iptal ediliyor.

en: Enet Didn't Initialize
tr: Enet Başlatılamadı

en: English
tr: İngilizce

en: Enhancements
tr: İyileştirmeler

en: Enter IP address of device running the XLink Kai Client:
tr: XLink Kai istemcisini çalıştıran cihazın IP adresini girin:

en: Enter USB device ID
tr: USB cihaz ID'sini girin

en: Enter address to watch:
tr: Gözlemek için adres girin:

en: Enter new Broadband Adapter MAC address:
tr: Yeni Geniş Bant Adaptörü MAC adresini girin:

en: Enter password
tr: Şifreyi gir

en: Enter the DNS server to use:
tr: Kullanılacak DNS sunucusunu girin:

en: Enter the RSO module address:
tr: RSO modül adresini girin:

en: Error
tr: Hata

en: Error Log
tr: Hata Günlüğü

en: Error Opening Adapter: %1
tr: Adaptör Açılırken Hata Oluştu: %1

en: Error collecting save data!
tr: Kayıt verileri toplanırken hata oluştu!

en: Error converting value
tr: Değer dönüştürülürken hata oluştu

en: Error loading selected language. Falling back to system default.
tr: Seçili dil yüklenirken hata oluştu. Sistem varsayılanına geri dönülüyor.

en: Error obtaining session list: %1
tr: Oturum listesi alınırken hata oluştu: %1

en: Error occurred while loading some texture packs
tr: Bazı doku paketleri yüklenirken bir hata oluştu

en: Error processing codes.
tr: Kodlar işlenirken hata oluştu.

en: Error processing data.
tr: Veri işlenirken hata oluştu.

en: Error reading file: {0}
tr: Dosya okunurken hata oluştu: {0}

en: Error synchronizing cheat codes!
tr: Hile kodları eşitlenirken hata oluştu!

en: Error synchronizing save data!
tr: Kayıt verileri eşitlenirken hata oluştu!

en: Error writing file: {0}
tr: Dosya yazılırken hata oluştu: {0}

en: Error: After "{0}", found {1} ({2:#x}) instead of save marker {3} ({4:#x}). Aborting savestate load...
tr: Hata: "{0}"'dan sonra, kayıt işareti {3} ({4:#x}) yerine {1} ({2:#x}) bulundu. Kayıt durumu yüklemesi iptal ediliyor...

en: Error: GBA{0} failed to create core
tr: Hata: GBA{0} çekirdek oluşturmada başarısız oldu

en: Error: GBA{0} failed to load the BIOS in {1}
tr: Hata: GBA{0} {1} için BIOS yüklemede başarısız oldu

en: Error: GBA{0} failed to load the ROM in {1}
tr: Hata: GBA{0} {1} için ROM yüklemede başarısız oldu

en: Error: GBA{0} failed to load the save in {1}
tr: Hata: GBA{0} {1} için kayıt yüklemede başarısız oldu

en: Error: GBA{0} failed to open the BIOS in {1}
tr: Hata: GBA{0} {1} için BIOS açmada başarısız oldu

en: Error: GBA{0} failed to open the ROM in {1}
tr: Hata: GBA{0} {1} için ROM açmada başarısız oldu

en: Error: GBA{0} failed to open the save in {1}
tr: Hata: GBA{0} {1} için kayıt açmada başarısız oldu

en: Error: This build does not support emulated GBA controllers
tr: Hata: Bu derleme öykünen GBA denetleyicilerini desteklemiyor

en: Error: Trying to access Shift JIS fonts but they are not loaded. Games may not show fonts correctly, or crash.
tr: Hata: Shift JIS yazı tiplerine erişilmeye çalışılıyor ancak bunlar yüklü değil. Oyunlar yazı tiplerini doğru göstermeyebilir veya çökebilir.

en: Error: Trying to access Windows-1252 fonts but they are not loaded. Games may not show fonts correctly, or crash.
tr: Hata: Windows-1252 yazı tiplerine erişilmeye çalışılıyor ancak bunlar yüklü değil. Oyunlar yazı tiplerini doğru göstermeyebilir veya çökebilir.

en: Errors were found in {0} blocks in the {1} partition.
tr: {1} bölümündeki {0} blokta hatalar bulundu.

en: Errors were found in {0} unused blocks in the {1} partition.
tr: {1} bölümündeki {0} kullanılmayan blokta hatalar bulundu.

en: Europe
tr: Avrupa

en: Exclusive Ubershaders
tr: Ayrıcalıklı Uber Gölgelendiriciler

en: Exit
tr: Çıkış

en: Expected + or closing paren.
tr: + veya kapatma parantezi bekleniyor.

en: Expected closing paren.
tr: Kapatma parantezi bekleniyor.

en: Expected end of expression.
tr: İfadenin sonu bekleniyor.

en: Expected name of input.
tr: Giriş ismi bekleniyor.

en: Expected opening paren.
tr: Açık parantez bekleniyor.

en: Expected start of expression.
tr: İfadenin başlangıcı bekleniyor.

en: Expected variable name.
tr: Değişken ismi bekleniyor.

en: Experimental
tr: Deneysel

en: Export All Wii Saves
tr: Tüm Wii Kayıtlarını Dışa Aktar

en: Export Failed
tr: Dışa Aktarma Başarısız Oldu

en: Export Recording
tr: Kaydı Dışa Aktar

en: Export Recording...
tr: Kaydı Dışa Aktar...

en: Export Save File
tr: Kayıt Dosyasını Dışa Aktar

en: Export Save Files
tr: Kayıt Dosyalarını Dışa Aktar

en: Export Wii Save
tr: Wii Kaydını Dışa Aktar

en: Export Wii Saves
tr: Wii Kayıtlarını Dışa Aktar

en: Export as .&gcs...
tr: .&gcs Olarak Dışarı Aktar...

en: Export as .&sav...
tr: .&sav Olarak Dışarı Aktar...

en: Extension
tr: Eklenti

en: Extension Motion Input
tr: Eklenti Hareket Girişi

en: Extension Motion Simulation
tr: Eklenti Hareket Simülasyonu

en: External
tr: Harici

en: External Frame Buffer (XFB)
tr: Harici Kare Arabelleği (XFB)

en: Extract Certificates from NAND
tr: NAND'den Sertifikaları Çıkar

en: Extract Entire Disc...
tr: Tüm Diski Çıkar...

en: Extract Entire Partition...
tr: Tüm Bölümü Çıkar...

en: Extract File...
tr: Dosyayı Çıkar...

en: Extract Files...
tr: Dosyaları Çıkar...

en: Extract System Data...
tr: Sistem Verilerini Çıkar...

en: Extracting All Files...
tr: Tüm Dosyalar Çıkarılıyor...

en: Extracting Directory...
tr: Dizin Çıkarılıyor...

en: FIFO Player
tr: FIFO Oynatıcısı

en: Failed loading XML.
tr: XML yüklenemedi.

en: Failed opening memory card:
    %1
tr: Bellek kartı açılamadı:
    %1

en: Failed to add this session to the NetPlay index: %1
tr: Bu oturum NetPlay dizinine eklenemedi: %1

en: Failed to append to signature file '%1'
tr: İmza dosyasına eklenemedi: '%1'

en: Failed to claim interface for BT passthrough: {0}
tr: BT geçişi için arayüz talep edilemedi: {0}

en: Failed to clear Skylander!
tr: Skylander silinemedi!

en: Failed to connect to Redump.org
tr: Redump.org'a bağlanılamadı.

en: Failed to connect to server: %1
tr: Sunucuya bağlanılamadı: %1

en: Failed to create D3D swap chain
tr: D3D takas zinciri oluşturulamadı

en: Failed to create D3D12 context
tr: D3D12 bağlamı oluşturulamadı

en: Failed to create D3D12 global resources
tr: D3D12 küresel kaynakları oluşturulamadı

en: Failed to create DXGI factory
tr: DXGI factory oluşturulamadı

en: Failed to create Infinity file
tr: Infinity dosyası oluşturulamadı

en: Failed to create Skylander file!
tr: Skylander dosyası oluşturulamadı!

en: Failed to delete NetPlay GBA{0} save file. Verify your write permissions.
tr: NetPlay GBA{0} kayıt dosyası silinemedi. Yazma izinlerinizi doğrulayın.

en: Failed to delete NetPlay memory card. Verify your write permissions.
tr: NetPlay hafıza kartı silinemedi. Yazma izinlerinizi doğrulayın.

en: Failed to delete the selected file.
tr: Seçilen dosya silinemedi.

en: Failed to detach kernel driver for BT passthrough: {0}
tr: BT geçişi için çekirdek sürücüsü ayrılamadı: {0}

en: Failed to download codes.
tr: Kodlar indirilemedi.

en: Failed to dump %1: Can't open file
tr: 1 dökümü yapılamadı: Dosya açılamıyor

en: Failed to dump %1: Failed to write to file
tr: 1 dökümü yapılamadı: Dosyaya yazılamadı

en: Failed to export the following save files:
tr: Aşağıdaki kayıt dosyaları dışa aktarılamadı:

en: Failed to extract certificates from NAND
tr: NAND'den sertifikalar çıkarılamadı

en: Failed to extract file.
tr: Dosya çıkarılamadı.

en: Failed to extract system data.
tr: Sistem verileri çıkarılamadı.

en: Failed to find new filename.
    {0}
     will be overwritten
tr: Yeni dosya adı bulunamadı.
    {0}
    üzerine yazılacaktır

en: Failed to find one or more D3D symbols
tr: Bir veya daha fazla D3D sembolü bulunamadı

en: Failed to import "%1".
tr: "%1" içe aktarılamadı.

en: Failed to import save file. Please launch the game once, then try again.
tr: Kayıt dosyası içe aktarılamadı. Lütfen oyunu başlatın ve tekrar deneyin.

en: Failed to import save file. The given file appears to be corrupted or is not a valid Wii save.
tr: Kayıt dosyası içe aktarılamadı. Verilen dosya bozuk veya geçersiz bir Wii kaydı olabilir.

en: Failed to import save file. Your NAND may be corrupt, or something is preventing access to files within it. Try repairing your NAND (Tools -> Manage NAND -> Check NAND...), then import the save again.
tr: Kayıt dosyası içe aktarılamadı. NAND'ınız bozulmuş veya bir şey içindeki dosyalara erişimi engelliyor olabilir. NAND'ınızı onarmayı deneyin (Araçlar -> NAND'ı Yönet -> NAND'ı Kontrol Et...), ardından kaydı tekrar içe aktarın.

en: Failed to init core
tr: Çekirdek başlatılamadı

en: Failed to initialize Direct3D.
    Make sure your video card supports at least D3D 10.0
    {0}
tr: Direct3D başlatılamadı.
    Ekran kartınızın en az D3D 10.0 desteklediğinden emin olun
    {0}

en: Failed to initialize renderer classes
tr: Görüntü işleyici sınıfları başlatılamadı

en: Failed to install pack: %1
tr: Paket kurulamadı: %1

en: Failed to install this title to the NAND.
tr: Bu başlık NAND'a kurulamadı.

en: Failed to listen on port %1. Is another instance of the NetPlay server running?
tr: Port %1 dinlemesi başarısız oldu. Birden fazla NetPlay sunucusu çalışıyor olabilir mi?

en: Failed to load RSO module at %1
tr: %1 için RSO modülü yüklenemedi

en: Failed to load d3d11.dll
tr: d3d11.dll yüklenemedi

en: Failed to load dxgi.dll
tr: dxgi.dll yüklenemedi

en: Failed to load map file '%1'
tr: Harita dosyası yüklenemedi '%1'

en: Failed to load the Skylander file!
tr: Skylander dosyası yüklenemedi!

en: Failed to load the executable to memory.
tr: Yürütülebilir dosya belleğe yüklenemedi.

en: Failed to load {0}. If you are using Windows 7, try installing the KB4019990 update package.
tr: {0} yüklenemedi. Windows 7 kullanıyorsan KB4019990 güncelleştirme paketini yüklemeyi dene.

en: Failed to modify Skylander!
tr: Skylander modifiye edilemedi!

en: Failed to write BT.DINF to SYSCONF
tr: BT.DINF 'den SYSCONF 'a yazma başarısız

en: Fast
tr: Hızlı

en: Fast Depth Calculation
tr: Hızlı Derinlik Hesaplaması

en: File Details
tr: Dosya Ayrıntıları

en: File Format
tr: Dosya Biçimi

en: File Format:
tr: Dosya Biçimi:

en: File Info
tr: Dosya Bilgisi

en: File Name
tr: Dosya Adı

en: File Path
tr: Dosya Yolu

en: File Size
tr: Dosya Boyutu

en: File Size:
tr: Dosya Boyutu:

en: File contained no codes.
tr: Dosya kod içermemektedir.

en: Files opened, ready to compress.
tr: Dosyalar açıldı, sıkıştırılmaya hazır.

en: Filesystem
tr: Dosya sistemi

en: Find &Next
tr: Bul &Sonraki

en: Find &Previous
tr: Bul &Önceki

en: Finish Calibration
tr: Kalibrasyonu Bitir

en: Fix Checksums
tr: Sağlamayı Düzelt

en: Force 16:9
tr: 16:9'a Zorla

en: Force 24-Bit Color
tr: 24-Bit Renge Zorla

en: Force 4:3
tr: 4:3'e Zorla

en: Format:
tr: Biçim:

en: Forward
tr: İleri

en: Forward port (UPnP)
tr: İletme portu (UPnP)

en: Frame Advance
tr: Kare İlerletme

en: Frame Advance Decrease Speed
tr: Kare İlerletme Hızını Düşür

en: Frame Advance Increase Speed
tr: Kare İlerletme Hızını Arttır

en: Frame Advance Reset Speed
tr: Kare İlerletme Hızını Sıfırla

en: Frame Range
tr: Çerçeve Aralığı

en: France
tr: Fransa

en: Freelook
tr: Serbest Bakış

en: French
tr: Fransızca

en: Frets
tr: Perdeler

en: From
tr: Buradan

en: FullScr
tr: Tam Ekran

en: Function
tr: Fonksiyon

en: GCI Folder
tr: GCI Klasörü

en: GPU Texture Decoding
tr: GPU Doku Çözücüsü

en: Game
tr: Oyun

en: Game Boy Advance Carts (*.gba)
tr: Game Boy Advance Kartuşu (*.gba)

en: Game Config
tr: Oyun Yapılandırması

en: Game Details
tr: Oyun Ayrıntıları

en: Game Folders
tr: Oyun Klasörleri

en: Game ID
tr: Oyun ID'si

en: Game ID:
tr: Oyun ID'si:

en: Game Status
tr: Oyun Durumları

en: Game is already running!
tr: Oyun zaten çalışıyor!

en: GameCube Controllers
tr: GameCube Kontrolcüleri

en: Gecko Codes
tr: Gecko Kodları

en: General
tr: Genel

en: General and Options
tr: Genel ve Seçenekler

en: Generate a New Statistics Identity
tr: Yeni bir İstatistik Kimliği Oluşturun

en: German
tr: Almanca

en: Germany
tr: Almanya

en: Graphics
tr: Grafikler

en: Graphics Toggles
tr: Grafik Geçişleri

en: Green
tr: Yeşil

en: Green Left
tr: Yeşil Sol

en: Green Right
tr: Yeşil Sağ

en: Grid View
tr: Sütun Görünümü

en: Guitar
tr: Gitar

en: Hacks
tr: Hileler

en: Help
tr: Yardım

en: Hide
tr: Gizle

en: Host
tr: Barındırma

en: Hotkey Settings
tr: Kısayol Tuşu Ayarları

en: Hotkeys
tr: Kısayol Tuşları

en: Hotkeys Require Window Focus
tr: Kısayol Tuşları Pencere Odağı Gerektirir

en: I am aware of the risks and want to continue
tr: Risklerin farkındayım ve devam etmek istiyorum

en: IP Address:
tr: IP Adresi:

en: IPL Settings
tr: IPL Ayarları

en: IR
tr: Kızılötesi

en: IR Sensitivity:
tr: Kızılötesi Hassasiyeti:

en: Icon
tr: Simge

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Ignore Format Changes
tr: Birim Değişimini Yoksay

en: Import Wii Save...
tr: Wii Kayıtlarını Al...

en: In-Game?
tr: Oyunda?

en: Increase Convergence
tr: Yakınsamayı Arttır

en: Increase Depth
tr: Derinliği Arttır

en: Increase Emulation Speed
tr: Emülasyon Hızını Arttır

en: Increase IR
tr: IR'yi Arttır

en: Info
tr: Bilgi

en: Information
tr: Bilgilendirme

en: Input
tr: Giriş

en: Insert SD Card
tr: SD Kart Ekle

en: Install
tr: Kur

en: Install Update
tr: Güncellemeyi Kur

en: Install WAD...
tr: WAD Kur...

en: Interface
tr: Arayüz

en: Internal LZO Error - compression failed
tr: İç LZO Hatası - Sıkıştırma başarısız.

en: Internal LZO Error - decompression failed
tr: Dahili LZO Hatası - genişletme başarısız

en: Internal Resolution
tr: Dahili Çözünürlük

en: Internal Resolution:
tr: Dahili Çözünürlük:

en: Interpreter (slowest)
tr: Yorumlayıcı (çok yavaş)

en: Invalid Mixed Code
tr: Geçersiz Karma Kod

en: Invalid host
tr: Geçersiz host

en: Invalid recording file
tr: Hatalı çekim dosyası

en: Invalid search parameters (no object selected)
tr: Geçersiz arama parametreleri (nesne seçilmedi)

en: Invalid search string (couldn't convert to number)
tr: Geçersiz arama dizesi (sayıya dönüştürülemedi)

en: Invalid search string (only even string lengths supported)
tr: Geçersiz arama dizesi (sadece düz dize uzunluğu destekleniyor)

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Italy
tr: İtalya

en: Japan
tr: Japonya

en: Japanese
tr: Japonca

en: Keep Window on Top
tr: Pencereyi Önde Tut

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Keys
tr: Tuşlar

en: Kick Player
tr: Oyuncuyu At

en: Korea
tr: Kore

en: Korean
tr: Korece

en: Label
tr: Etiket

en: Latency:
tr: Gecikme:

en: Left
tr: Sol

en: Left Stick
tr: Sol Çubuk

en: Left-click to detect input.
    Middle-click to clear.
    Right-click for more options.
tr: Tuşu belirlemek için sol, 
    temizlemek için orta, 
    daha çok seçenek için sağ tıklatın.

en: License
tr: Lisans

en: List View
tr: Liste Görünümü

en: Load
tr: Yükle

en: Load Custom Textures
tr: Özel Dokuları Yükle

en: Load GameCube Main Menu
tr: GameCube Ana Menüsü'nü Yükle

en: Load Last State
tr: Son Durumu Yükle

en: Load Path:
tr: Yükleme Yolu:

en: Load State
tr: Durumu Yükle

en: Load State Last 1
tr: Son 1. Durumu Yükle

en: Load State Last 10
tr: Son 10. Durumu Yükle

en: Load State Last 2
tr: Son 2. Durumu Yükle

en: Load State Last 3
tr: Son 3. Durumu Yükle

en: Load State Last 4
tr: Son 4. Durumu Yükle

en: Load State Last 5
tr: Son 5. Durumu Yükle

en: Load State Last 6
tr: Son 6. Durumu Yükle

en: Load State Last 7
tr: Son 7. Durumu Yükle

en: Load State Last 8
tr: Son 8. Durumu Yükle

en: Load State Last 9
tr: Son 9. Durumu Yükle

en: Load State Slot 1
tr: 1. Durumu Yükle

en: Load State Slot 10
tr: 10. Durumu Yükle

en: Load State Slot 2
tr: 2. Durumu Yükle

en: Load State Slot 3
tr: 3. Durumu Yükle

en: Load State Slot 4
tr: 4. Durumu Yükle

en: Load State Slot 5
tr: 5. Durumu Yükle

en: Load State Slot 6
tr: 6. Durumu Yükle

en: Load State Slot 7
tr: 7. Durumu Yükle

en: Load State Slot 8
tr: 8. Durumu Yükle

en: Load State Slot 9
tr: 9. Durumu Yükle

en: Load State from File
tr: Dosyadan Durum Yükle

en: Load State from Selected Slot
tr: Seçili Yuvadan Durum Yükle

en: Load State from Slot
tr: Yuvadan Durum Yükle

en: Load Wii System Menu %1
tr: Wii Sistem Menüsünü Yükle %1

en: Load from Selected Slot
tr: Seçili Yuvadan Yükle

en: Load...
tr: Yükle...

en: Local
tr: Yerel

en: Log
tr: Günlük

en: Log Configuration
tr: Günlük Yapılandırması

en: Log Render Time to File
tr: Render Süresini Dosyaya Yaz

en: Log Types
tr: Geçmiş Türü

en: Logger Outputs
tr: Geçmiş Çıkışı

en: Main Stick
tr: Ana Çubuk

en: Maker:
tr: Yapımcı:

en: May cause slow down in Wii Menu and some games.
tr: Bu Wii Menüsünde ve bazı oyunlarda yavaşlamaya neden olabilir.

en: Memory
tr: Hafıza

en: Memory Card
tr: Hafıza Kartı

en: Microphone
tr: Mikrofon

en: Misc
tr: Çeşitli

en: Misc Settings
tr: Çeşitli Ayarlar

en: Modifier
tr: Değiştirici

en: Monoscopic Shadows
tr: Monoskopik Gölgeler

en: Movie
tr: Film

en: Name:
tr: İsim:

en: Native (640x528)
tr: Yerel (640x528)

en: Native GCI File
tr: Yerel GCI Dosyası

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Network
tr: Ağ

en: New
tr: Yeni

en: New Tag...
tr: Yeni Etiket...

en: New identity generated.
tr: Yeni kimlik oluşturuldu.

en: New tag
tr: Yeni etiket

en: Nickname:
tr: Kullanıcı Adı:

en: No Match
tr: Eşleşme Yok

en: No description available
tr: Açıklama yok

en: None
tr: Hiçbiri

en: Notes:
tr: Notlar:

en: Notice
tr: Duyuru

en: Object Range
tr: Nesne Aralığı

en: Off
tr: Kapalı

en: Online &Documentation
tr: Çevrimiçi &Belgeler

en: Open
tr: Aç

en: Open Directory...
tr: Dizin Aç...

en: OpenAL: can't find sound devices
tr: OpenAL: Ses aygıtları bulunamıyor

en: Options
tr: Seçenekler

en: Orange
tr: Turuncu

en: Other
tr: Diğer

en: Other game...
tr: Diğer oyun...

en: Pad
tr: Kol

en: Pads
tr: Kollar

en: Parsing Error
tr: Ayrıştırma Hatası

en: Password
tr: Parola

en: Password?
tr: Parola?

en: Patches
tr: Yamalar

en: Path:
tr: Yol:

en: Paths
tr: Yollar

en: Pause
tr: Duraklat

en: Pause at End of Movie
tr: Filmin Sonunda Duraklat

en: Per-Pixel Lighting
tr: Piksel Aydınlatması

en: Perform Online System Update
tr: İnternet Üzerinden Sistem Güncellemesi Yap

en: Play
tr: Oynat

en: Play Recording
tr: Çekimi Oynat

en: Playback Options
tr: Oynatma Seçenekleri

en: Players
tr: Oyuncular

en: Post-Processing Effect:
tr: Post-Processing Efekti:

en: Preparing to update...
    This can take a while.
tr: Güncelleştirilmeye hazırlanılıyor...
    Bu biraz zaman alabilir.

en: Press Sync Button
tr: Sync düğmesine basın

en: Profile
tr: Profil

en: Question
tr: Soru

en: Quit
tr: Çık

en: Range
tr: Aralık

en: Read and write
tr: Oku ve yaz

en: Read only
tr: Salt okunur

en: Real Balance Board
tr: Gerçek Balance Board

en: Real Wii Remote
tr: Gerçek Wii Remote

en: Record
tr: Çek

en: Recording Options
tr: Çekim Seçenekleri

en: Red
tr: Kırmızı

en: Red Left
tr: Kırmızı Sol

en: Red Right
tr: Kırmızı Sağ

en: Refresh
tr: Yenile

en: Region
tr: Bölge

en: Registers
tr: Kayıtlar

en: Remove
tr: Kaldır

en: Render to Main Window
tr: Ana Pencereye Dönüştür

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset all saved Wii Remote pairings
tr: Kaydedilen tüm Wii Remote eşleştirmelerini sıfırla

en: Restart Required
tr: Yeniden Başlatma Gerekli

en: Retry
tr: Tekrar Dene

en: Right
tr: Sağ

en: Right Stick
tr: Sağ Çubuk

en: Rumble
tr: Gümbürtü

en: Russia
tr: Rusya

en: SD Card Path:
tr: SD Kart Yolu:

en: START
tr: START TUŞU

en: Sa&ve State
tr: &Durumu Kaydet

en: Safe
tr: Güvenli

en: Save
tr: Kaydet

en: Save All
tr: Tümünü Kaydet

en: Save Oldest State
tr: En Eski Durumu kaydet

en: Save State
tr: Durumu Kaydet

en: Save State Slot 1
tr: 1. Duruma Kaydet

en: Save State Slot 10
tr: 10. Duruma Kaydet

en: Save State Slot 2
tr: 2. Duruma Kaydet

en: Save State Slot 3
tr: 3. Duruma Kaydet

en: Save State Slot 4
tr: 4. Duruma Kaydet

en: Save State Slot 5
tr: 5. Duruma Kaydet

en: Save State Slot 6
tr: 6. Duruma Kaydet

en: Save State Slot 7
tr: 7. Duruma Kaydet

en: Save State Slot 8
tr: 8. Duruma Kaydet

en: Save State Slot 9
tr: 9. Duruma Kaydet

en: Save State to Selected Slot
tr: Durumu Seçili Slot'a Kaydet

en: Save as...
tr: Farklı kaydet...

en: Save...
tr: Kaydet...

en: Saved Wii Remote pairings can only be reset when a Wii game is running.
tr: Kaydedilmiş Wii Remote eşleştirmeleri, yalnızca bir Wii oyunu açıkken sıfırlanabilir.

en: Scaled EFB Copy
tr: Boyutlandırılmış EFB Kopyası

en: ScrShot
tr: Ekran Görüntüsü

en: Search
tr: Ara

en: Search Address
tr: Adres Ara

en: Search Current Object
tr: Şu Anki Nesneyi Ara

en: Search Subfolders
tr: Alt Klasörleri Ara

en: Search for an Instruction
tr: Bir talimat ara

en: Search games...
tr: Oyun ara...

en: Select State Slot
tr: Durum Yuvası Seç

en: Select State Slot 1
tr: Durum Yuvası 1 Seç

en: Select State Slot 10
tr: Durum Yuvası 10 Seç

en: Select State Slot 2
tr: Durum Yuvası 2 Seç

en: Select State Slot 3
tr: Durum Yuvası 3 Seç

en: Select State Slot 4
tr: Durum Yuvası 4 Seç

en: Select State Slot 5
tr: Durum Yuvası 5 Seç

en: Select State Slot 6
tr: Durum Yuvası 6 Seç

en: Select State Slot 7
tr: Durum Yuvası 7 Seç

en: Select State Slot 8
tr: Durum Yuvası 8 Seç

en: Select State Slot 9
tr: Durum Yuvası 9 Seç

en: Select Wii NAND Root
tr: Wii NAND Kök Seç

en: Select a Directory
tr: Bir Dizin Seç

en: Select a File
tr: Bir Dosya Seç

en: Select a Game
tr: Bir Oyun Seç

en: Select a game
tr: Bir oyun seç

en: Selected controller profile does not exist
tr: Seçilmiş kontrolcü profili yok

en: Send
tr: Gönder

en: Sensor Bar Position:
tr: Sensör Çubuğu Konumu:

en: Set &Value
tr: &Değeri Ayarla

en: Set PC
tr: PC'yi Ayarla

en: Sets the Wii display mode to 60Hz (480i) instead of 50Hz (576i) for PAL games.
    May not work for all games.
tr: Wii çözünürlük ayarını, PAL oyunları için 50Hz (576i) yerine 60Hz (480i) olarak ayarlar.
    Tüm oyunlarda çalışmayabilir.

en: Sets the Wii system language.
tr: Wii sistem dilini ayarlar.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: SetupWiiMemory: Can't create setting.txt file
tr: SetupWiiMemory: setting.txt dosyası oluşturulamıyor

en: Shader Compilation
tr: Gölgelendirici Derlemesi

en: Shake
tr: Salla

en: Show &Log
tr: &Günlüğü Göster

en: Show &Toolbar
tr: Araç Çubuğunu Gös&ter

en: Show Active Title in Window Title
tr: Etkin Başlığı Pencere Başlığında Göster

en: Show Australia
tr: Avusturalya'yı Göster

en: Show Current Game on Discord
tr: Discord'da Mevcut Oyunu Göster

en: Show ELF/DOL
tr: ELF/DOL'u Göster

en: Show FPS
tr: FPS'yi Göster

en: Show Frame Counter
tr: Kare Sayacını Göster

en: Show France
tr: Fransızları Göster

en: Show GameCube
tr: GameCube'leri Göster

en: Show Germany
tr: Almanları göster

en: Show Input Display
tr: Görüntü Girişini Göster

en: Show Italy
tr: İtalyanları Göster

en: Show Korea
tr: Korelileri Göster

en: Show Lag Counter
tr: Takılma Sayacını Göster

en: Show Language:
tr: Dili Göster:

en: Show Log &Configuration
tr: Geçmiş &Yapılandırmasını Göster

en: Show NetPlay Messages
tr: NetPlay Mesajlarını Göster

en: Show NetPlay Ping
tr: NetPlay Ping'ini Göster

en: Show Netherlands
tr: Hollanda'yı Göster

en: Show PAL
tr: PAL'ları Göster

en: Show PC
tr: PC'yi Göster

en: Show Platforms
tr: Platformları Göster

en: Show Regions
tr: Bölgeleri Göster

en: Show Russia
tr: Rusya'yı Göster

en: Show Spain
tr: İspanya'yı Göster

en: Show Statistics
tr: İstatistikleri Göster

en: Show System Clock
tr: Sistem Saatini Göster

en: Show Taiwan
tr: Tayvanlıları Göster

en: Show USA
tr: Amerikanları Göster

en: Show Unknown
tr: Bilinmeyenleri Göster

en: Show WAD
tr: WAD'ları Göster

en: Show Wii
tr: Wii'leri Göster

en: Show World
tr: Dünyayı Göster

en: Simplified Chinese
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Simulate DK Bongos
tr: DK Bongos'u Taklit Et

en: Size
tr: Boyut

en: Size of stretch buffer in milliseconds. Values too low may cause audio crackling.
tr: Milisaniye bazında geciktirme arabelleğinin boyutu. Çok düşük değerler, ses sorunlarına neden olabilir.

en: Skip
tr: Atla

en: Skip EFB Access from CPU
tr: CPU'dan EFB'ye erişimi atla

en: Skip Main Menu
tr: Ana Menü'yü Atla

en: Slider Bar
tr: Kaydırma Çubuğu

en: Slot A:
tr: Yuva A:

en: Slot B:
tr: Yuva B:

en: Sort Alphabetically
tr: Alfabetik Sırala

en: Sound:
tr: Ses:

en: South America
tr: Güney Amerika

en: Spain
tr: İspanya

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Speaker Volume:
tr: Hoparlör Ses Seviyesi:

en: Speed
tr: Hız

en: Standard Controller
tr: Standart Denetleyici

en: Start
tr: Başlat

en: Start &NetPlay...
tr: &Netplay'i Başlat...

en: Start Recording
tr: Çekimi Başlat

en: Steering Wheel
tr: Direksiyon

en: Stereoscopic 3D Mode:
tr: Stereoskopik 3D Modu:

en: Stereoscopy
tr: Stereoskopi

en: Stick
tr: Çubuk

en: Stop
tr: Durdur

en: Store EFB Copies to Texture Only
tr: EFB Kopyalarını Sadece Dokuya Kaydet

en: Stretch to Window
tr: Pencereye Göre Ayarla

en: Strum
tr: Tıngırtı

en: Support
tr: Destek

en: Swing
tr: Hareket

en: Symbol
tr: Sembol

en: Symbols
tr: Semboller

en: Sync
tr: Senkronize Et

en: Sync real Wii Remotes and pair them
tr: Gerçek Wii Remote'ları senkronize edin ve onları eşleştirin

en: Synchronize GPU thread
tr: GPU işlemini eşitle

en: System Language:
tr: Sistem Dili:

en: TAS Input
tr: TAS Girişi

en: TAS Tools
tr: TAS Araçları

en: Tags
tr: Etiketler

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Take Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü Al

en: Texture Cache
tr: Doku Önbelleği

en: Texture Format Overlay
tr: Doku Biçimi Kaplaması

en: The disc that was about to be inserted couldn't be found.
tr: Takılacak olan disk bulunamadı.

en: The emulated Wii console has been updated.
tr: Sanal Wii konsolu güncellendi.

en: The emulated Wii console is already up-to-date.
tr: Sanal Wii konsolu zaten güncel.

en: The entered PID is invalid.
tr: Girilen PID geçersiz.

en: The entered VID is invalid.
tr: Girilen VID geçersiz.

en: The resulting decrypted AR code doesn't contain any lines.
tr: Ortaya çıkan şifresi çözülmüş AR kodu herhangi bir satır içermiyor.

en: The update has been cancelled. It is strongly recommended to finish it in order to avoid inconsistent system software versions.
tr: Güncelleştirme iptal edildi. Sistemin dengesiz çalışmasını istemiyorsanız, yeni sürüm güncelleştirmelerini tamamlamanız önerilir.

en: There is nothing to undo!
tr: Geri alacak hiçbirşey yok!

en: This Action Replay code contains both encrypted and unencrypted lines; you should check that you have entered it correctly.
    
    Do you want to discard all unencrypted lines?
tr: Bu Action Replay kodu, hem şifrelenmiş hem de şifrelenmemiş satırlar içeriyor; doğru girdiğinizden emin olmanız gerekir.
    
    Şifrelenmemiş tüm satırları silmek istiyor musunuz?

en: This USB device is already whitelisted.
tr: Bu USB aygıtı zaten beyaz listeye eklenmiş.

en: This WAD is not bootable.
tr: Bu WAD önyüklenebilir değil.

en: This action replay simulator does not support codes that modify Action Replay itself.
tr: Bu Action Replay simülatörü, kodların kendisini düzenlemesini desteklemiyor.

en: This game requires bounding box emulation to run properly but your graphics card or its drivers do not support it. As a result you will experience bugs or freezes while running this game.
tr: Bu oyunun düzgün çalışması için sınırlayıcı kutu emülasyonu gerekiyor ancak grafik kartınız veya sürücünüz bunu desteklemiyor. Sonuç olarak, oyunu oynarken hata ve donma sorunları ile karşılaşacaksınız.

en: This value is added to the convergence value set in the graphics configuration.
tr: Bu değer, grafik yapılandırmasında ayarlanan yakınsama değerine eklenir.

en: This value is multiplied with the depth set in the graphics configuration.
tr: Bu değer, grafik yapılandırmasında ayarlanan derinlik ile çarpılır.

en: Threshold
tr: Eşik

en: Tilt
tr: Eğim

en: Title
tr: Başlık

en: To
tr: Buraya

en: Toggle &Fullscreen
tr: &Tam Ekran Moduna Geç

en: Toggle 3D Anaglyph
tr: 3D Anaglif'i Aç/Kapat

en: Toggle All Log Types
tr: Tüm Geçmiş Türlerini Seç

en: Toggle Aspect Ratio
tr: En-boy Oranını Aç/Kapat

en: Toggle Breakpoint
tr: Kesim Noktasını Aç/Kapat

en: Toggle Crop
tr: Kırpmayı Aç/Kapat

en: Toggle Custom Textures
tr: Özel Dokuları Aç/Kapat

en: Toggle EFB Copies
tr: EFB Kopyalarını Aç/Kapat

en: Toggle Fog
tr: Sisi Aç/Kapat

en: Toggle Fullscreen
tr: Tam Ekran Moduna Geç

en: Toggle Pause
tr: Duraklat Aç/Kapat

en: Toggle Texture Dumping
tr: Doku Dökümünü Aç/Kapat

en: Top
tr: Üst

en: Top-and-Bottom
tr: Üst-ve-Alt

en: Traditional Chinese
tr: Geleneksel Çince

en: Traversal Server
tr: Geçiş Sunucusu

en: Traversal server timed out connecting to the host
tr: Geçiş sunucusunun ana bilgisayar bağlantısı zaman aşımına uğradı

en: Triggers
tr: Tetikler

en: Type
tr: Tür

en: USA
tr: AMERİKA

en: Undo Load State
tr: Durum Yüklemeyi Geri Al

en: Undo Save State
tr: Durum Kaydetmeyi Geri Al

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Uninstall from the NAND
tr: NAND'dan kaldır

en: Uninstalling the WAD will remove the currently installed version of this title from the NAND without deleting its save data. Continue?
tr: Yüklü olan WAD dosyası, herhangi bir kayıt verisi silinmeden NAND'dan kaldırılacaktır. Devam edilsin mi?

en: United States
tr: ABD

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown disc
tr: Bilinmeyen disk

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Unpacking
tr: Açma

en: Up
tr: Yukarı

en: Update
tr: Güncelle

en: Update cancelled
tr: Güncelleştirme iptal edildi

en: Update completed
tr: Güncelleştirme tamamlandı

en: Update failed
tr: Güncelleştirme başarısız

en: Updating
tr: Güncelleştiriliyor

en: Usage Statistics Reporting Settings
tr: İstatistik Raporlama Ayarları

en: Use PAL60 Mode (EuRGB60)
tr: PAL60 Modunu Kullan (EuRGB60)

en: Use Panic Handlers
tr: Önemli Hataları Bildir

en: Use a single depth buffer for both eyes. Needed for a few games.
tr: İki göz için tek bir derinlik aralığı kullanır. Bazı oyunlar için gereklidir.

en: User Config
tr: Kullanıcı Yapılandırması

en: User Interface
tr: Kullanıcı Arayüzü

en: Utility
tr: Gereçler

en: V-Sync
tr: Dikey Eşitleme

en: Value
tr: Değer

en: Value:
tr: Değer:

en: Verbosity
tr: Ayrıntı seviyesi

en: Version
tr: Sürüm

en: Vertex Rounding
tr: Vertex Yuvarlaması

en: View &code
tr: &Kodu görüntüle

en: View &memory
tr: &Hafızayı görüntüle

en: Volume
tr: Ses

en: Volume Down
tr: Sesi yükselt

en: Volume Toggle Mute
tr: Sesi Kapat/Aç

en: Volume Up
tr: Sesi Yükselt

en: WAD files (*.wad)
tr: WAD dosyaları (*.wad)

en: WAD installation failed: Could not finalise title import.
tr: WAD kurulumu başarısız oldu: Başlığın içe aktarılma işlemi tamamlanamadı.

en: WAD installation failed: The selected file is not a valid WAD.
tr: WAD kurulumu başarısız oldu: Seçilen dosya geçerli bir WAD dosyası değil.

en: Warning
tr: Uyarı

en: Watch
tr: İzle

en: Whammy
tr: Darbe

en: Whitelisted USB Passthrough Devices
tr: Beyaz Listeye Alınmış USB Geçiş Aygıtları

en: Widescreen Hack
tr: Geniş Ekran Hilesi

en: Wii Menu
tr: Wii Menüsü

en: Wii NAND Root:
tr: Wii NAND Kök Dizini:

en: Wii Remote Settings
tr: Wii Remote Ayarları

en: Wii Remotes
tr: Wii Remote Kontrolcüleri

en: Wii and Wii Remote
tr: Wii ve Wii Remote

en: Word Wrap
tr: Sözcük Kaydırma

en: World
tr: Dünya

en: Write only
tr: Sadece yazma

en: Write to Console
tr: Konsola Yaz

en: Write to File
tr: Dosyaya Yaz

en: Write to Window
tr: Pencereye Yaz

en: XF register
tr: XF kaydı

en: Yellow
tr: Sarı

en: You cannot use the Wii Shop Channel without using your own device credentials.
    Please refer to the NAND usage guide for setup instructions: https://dolphin-emu.org/docs/guides/nand-usage-guide/
tr: Kendi cihaz kimlik bilgilerinizi kullanmadan Wii Shop Channel'ı kullanamazsınız.
    Kurulum talimatları için lütfen NAND kullanım kılavuzuna göz atın: https://dolphin-emu.org/docs/guides/nand-usage-guide/

en: You must restart Dolphin in order for the change to take effect.
tr: Değişikliğin etkili olması için Dolphin'i yeniden başlatmalısınız.

en: Zero 3 code not supported
tr: Sıfır 3 kodu desteklenmemektedir

en: auto
tr: otomatik

en: fake-completion
tr: sahte-tamamlama

en: none
tr: hiçbiri

en: or select a device
tr: ya da bir aygıt seçin
